Հայաստանի կառավարությունն էժան ապրանքի ներկրումը խթանելու քաղաքականություն չի վարում: Այդ մասին, ելույթ ունենալով խորհրդարանում կառավարական ժամի ընթացքում, հայտնեց Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը` պատասխանելով կառավարության գնաճային քաղաքականության վերաբերյալ ՀՅ Դաշնակցություն խմբակցությունից պատգամավոր Արա Նռանյանի հարցին:
«Կառավարությունը երբեք չի հայտարարել, որ խթանում է էժան ապրանքի ներկրումը: Խոսքն ընդամենը գնում էր առկա ապրանքի գնաճը զսպելու ուղղությամբ միջոցների ձեռնարկման մասին»,- ասաց նախարարը:
Խոսելով հանրապետությունում ընդհանուր գնաճային ֆոնի մասին` Վաչե Գաբրիելյանը հայտնեց, որ կառավարությունը կձեռնարկի բոլոր միջոցները Հայաստանում գնաճային ռիսկերը նվազեցնելու համար:

Правительство Армении не проводит политику по стимулированию импорта дешевой продукции. Об этом, выступая в ходе правительственного часа в парламенте, заявил министр финансов Армении Ваче Габриелян, отвечая на вопрос депутата от фракции АРФ Дашнакцутюн Ара Нраняна относительно инфляционной политики правительства.
«Правительство никогда не заявляло, что оно должно стимулировать импорт дешевой продукции. Речь шла лишь о мерах по сдерживанию роста цен на существующие товары», – сказал министр.
Говоря об общем инфляционном фоне в республике, Ваче Габриелян заявил, что правительство предпримет все меры для снижения инфляционных рисков в Армении.