Մինչև 5 տարի թողարկման վաղեմություն ունեցող ավտոմեքենաների մաքսային տուրքերի տոկոսադրույքը Հայաստանում կազմում է 32 տոկոս, 5-10 տարի` 34 տոկոս, 10-15 տարի` 42 տոկոս, 15 տարի և ավելի` 52 տոկոս:
Ինչպես հայտնել են PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Հայաստանի մաքսային ծառայությունից, 2000 թ. արտադրության LADA 2107 մակնիշի մեքենա ներկրելու համար վարորդը պետք է վճարի շուրջ 1050 դոլար, 2000թ. արտադրության Mercedes E320-ի համար (շարժիչի ծավալը` 3200 խս)` 3900 դոլար, 2000թ. Toyota Corolla-ի համար (շարժիչի ծավալը` 1800 խս)` 1850 դոլար:
Համեմատության համար, 2000թ. Mercedes E320 մաքսազերծումը Ռուսաստանում արժի 25 հազար դոլար, իսկ 2000թ. Toyota Corolla-ն` 72 հազար դոլար: Նման մաքսային քաղաքականությունը կապված է նրա հետ, որ ՌԴ-ն խթանում է տեղական արտադրությունը:
Միաժամանակ, Վրաստանում ավտոմեքենաների մաքսազերծումը խլում է մինչև 30 րոպե զրոյական տոկոսադրույքով: Ավելին, այդ երկրի կառավարությունը, նպատակ ունենալով տարածաշրջանային մակարդակով բարձրացնել ընկերությունների մրցունակությունը, 2010-ին հեշտացրել է նրանց համար բիզնես վարելու պայմանները` ավտոմեքենաների զրոյական մաքսազերծումը երկարացնելով 20 օրից մինչև 45 օր:

11 Февраль 2011 - 10:08 AMT
Ставка таможенной пошлины на автомобили давностью выпуска до 5 лет в Армении составляет 32%, от 5 до 10 лет – 34%, 10-15 лет – 42% и более 15 лет – 52%.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в таможенной службе Армении, за ввоз страну автомобиля марки LADA 2107 2000 года выпуска водителю транспортного средства придется заплатить порядка $1050, за Mercedes E320 (объем двигателя – 3200 куб. см) 2000 года выпуска – $3900, а за Toyota Corolla (объем двигателя – 1800 куб. см) 2000 года выпуска – $1850.
Для сравнения растаможка Mercedes E320 2000 года выпуска в России обойдется порядка $25 тыс., а Toyota Corolla того же года выпуска в $7200. Подобная таможенная политика связана с тем, что РФ стимулирует местное производство.
В то же время растаможка автомобиля в Грузии занимает до 30 минут и по нулевой ставке. Более того, правительство этой страны с целью повышения конкурентоспособности компаний на региональном уровне, в 2010 году облегчило им ведение бизнеса, продлив период нулевой растаможки автомашин с 20 дней до 45.