Աշխարհի բոլոր անկյուններից տնտեսության վերաբերյալ ամենից վստահ ակնկալիքներն ունեն Լատինական Ամերիկայի գործարարները, ովքեր մեծ լավատեսությամբ են մուտք գործում նոր տարի, ինչպես վկայում է Գրանթ Թորնթոնի Միջազգային գործարար զեկույցը (ՄԳԶ): 2011-ն առաջին տարին է, երբ լավատեսության սանդղակը տնտեսության վերաբերյալ իրենց սպասումներում լավատեսության +75 տոկոս ցուցանիշով գլխավորում են Լատինական Ամերիկայի մասնավոր հատվածի գործարարները:
Այլ տարածաշրջաններում գրանցվել են հետևյալ ցուցանիշները՝ +50 տոկոս Ասիայում (բացառությամբ Ճապոնիայի) և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում, ընդամենը +26տոկոս Հյուսիսային Ամերիկայում և +22 տոկոս Եվրոպայում:
Լատինական Ամերիկայում, ինչպես նաև հարցմանը մասնակից բոլոր երկրներից ամենալավատեսն են Չիլիի գործարարները՝ +95 տոկոս, այնուհետև Բրազիլիայի՝ +79 տոկոս, Արգենտինայի՝ +70 տոկոս և Մեքսիկայի՝ +64 տոկոս:
Հայ գործարարները նույնպես 2011 թվականի նկատմամբ առավել լավատեսությամբ են տրամադրված, անցյալ տարվա +32 տոկոս միջին ցուցանիշի նկատմամբ գրանցելով էական դրական աճ՝ մինչև +48 տոկոս:
2011 թվականի զեկույցը որոշ նշանակալի փոփոխություններ է գրանցել զարգացած տնտեսությունների լավատեսության մակարդակներում: Եվրոյի գոտում ամենաբարձր ցուցանիշն է գրանցվել Գերմանիայում՝ +75 տոկոս՝ մեծ ցատկ համեմատած 2010-ի +38տոկոսի:

Armenian businessmen have shown an increase in the level of their optimism for the year 2011, showing a significant positive swing equal to +48% against the last year’s +32%, according to the 2011 Grant Thornton International Business Report (IBR).
Confidence levels over economic performance are higher in Latin America than any other part of the world. 2011 is the first year Latin America has led the world on optimism with a balance of +75% of privately held business owners being optimistic about their region’s economic performance.
Elsewhere, optimism in the Asia Pacific region (excluding Japan) is at +50%, whilst in North America it is just +26%, with Europe the least optimistic region at +22%.
Businesses in Germany are the most optimistic in the Eurozone at +75% – an optimism which has surged over the past year (2010: +38%), the press service of Grant Thornton Amyot reported.