«Մենք պատասխանատվություն ենք ստանձնել 2011թ. բարելավելու Հայաստանի դիրքը «Doing Business»-ում 5 կետով: Դա նվազագույն ցուցանիշն է, մենք կփորձենք անել ավելին»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգարն Դավթյանը:
Ըստ նրա, այդ ցուցանիշի բարելավման նպատակով արդեն քայլեր են ձեռնարկվել, այդ թվում կրճատվել է հարկային հաշվետվության ներկայացման պարբերականությունը, հայտարարագրի լրացմանն ու հարկերի մուծման համար պահանջվող ժամանակը: «Զգալիորեն պարզեցվել է հավաստագրումը, հատկապես, արտահանողների համար, ինչին աջակցեց Առևտրաարդյունաբերական պալատը»,-ասել է նա:
Նախարարն ընդգծել է նաև, որ Հայաստանը նախորդ տարի քայլեր է ձեռնարկել երկրում գործարար մթնոլորտը բարելավելու ուղղությամբ, սակայն տարածաշրջանի մյուս երկրներն ավելի վաղ էին իրագործել այդ քայլերը: Մենք կբարելավենք մեր դիրքերը «Doing Business»-ում 5 կետով, առավել ինտենսիվ գործելով»,-ասել է Դավթյանը:
Ըստ Doing Business – 2011-ի հետազոտության, որը ՀԲ-ն հրապարակում է IFC-ի հետ համատեղ, Հայաստանը 48-րդ տեղում է աշխարհի 183 երկրների թվում: Երկրի վարկանիշն այդ ցուցակով վատթարացել է 4 կետով:

Armenian Minister of Economy Tigran Davtyan said the country intends to improve its position in Doing Business ranking by 5 points during the current year.
“This is a minimum level, but we’ll try to do more,” the Minister noted.
“Last year, Armenia took action to improve business environment in the country. However, we were outrun by other regional states. We’ll improve Armenia’s Doing Business ranking by acting more intensively,” Davtyan stressed.
In the past year, governments in 117 economies carried out 216 regulatory reforms aimed at making it easier to start and operate a business, strengthening transparency and property rights, and improving the efficiency of commercial dispute resolution and bankruptcy procedures. This is a finding of Doing Business 2011: Making a Difference for Entrepreneurs, the eighth in a series of annual reports published by IFC and the World Bank. The report ranks 183 economies on key aspects of business regulation for domestic firms.