«Մենք պատասխանատվություն ենք ստանձնել 2011թ. բարելավելու Հայաստանի դիրքը «Doing Business»-ում 5 կետով: Դա նվազագույն ցուցանիշն է, մենք կփորձենք անել ավելին»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգարն Դավթյանը:
Ըստ նրա, այդ ցուցանիշի բարելավման նպատակով արդեն քայլեր են ձեռնարկվել, այդ թվում կրճատվել է հարկային հաշվետվության ներկայացման պարբերականությունը, հայտարարագրի լրացմանն ու հարկերի մուծման համար պահանջվող ժամանակը: «Զգալիորեն պարզեցվել է հավաստագրումը, հատկապես, արտահանողների համար, ինչին աջակցեց Առևտրաարդյունաբերական պալատը»,-ասել է նա:
Նախարարն ընդգծել է նաև, որ Հայաստանը նախորդ տարի քայլեր է ձեռնարկել երկրում գործարար մթնոլորտը բարելավելու ուղղությամբ, սակայն տարածաշրջանի մյուս երկրներն ավելի վաղ էին իրագործել այդ քայլերը: Մենք կբարելավենք մեր դիրքերը «Doing Business»-ում 5 կետով, առավել ինտենսիվ գործելով»,-ասել է Դավթյանը:
Ըստ Doing Business – 2011-ի հետազոտության, որը ՀԲ-ն հրապարակում է IFC-ի հետ համատեղ, Հայաստանը 48-րդ տեղում է աշխարհի 183 երկրների թվում: Երկրի վարկանիշն այդ ցուցակով վատթարացել է 4 կետով:

12 Февраль 2011 - 11:28 AMT
«Мы взяли на себя обязательство улучшить позицию Армении в исследовании «Doing Business» в 2011 году на 5 пунктов. Это минимальная планка, и мы попробуем сделать большее», – заявил на пресс-конференции в Ереване министр экономики Армении Тигран Давтян.
По его словам, с целью улучшения данного показателя уже были предприняты шаги, в том числе сокращение периодичности представления налоговых отчетов и времени, затрачиваемого на заполнение декларации и выплату налогов. «Существенно была упрощена процедура сертификации, особенно для экспортеров, чему способствовала Торгово-промышленная палата Армении», – добавил он.
Министр также подчеркнул, что Армения в прошлом году предприняла много шагов в сторону улучшения бизнес-среды в стране, но другие страны региона предприняли эти шаги раньше и осуществляли реформы быстрее. «Мы улучшим позицию страны в «Doing Business», действуя более интенсивно», – считает Давтян.
Согласно исследованию «Doing Business – 2011», восьмого из серии ежегодных докладов, публикуемых Всемирным банком совместно с IFC, Армения заняла 48-е место среди 183 стран мира по ключевым аспектам нормативно-правового регулирования предпринимательской деятельности для национальных компаний. Рейтинг страны в данном списке за год ухудшился на 4 пункта.