Երևանը և Թեհրանը փետրվարի 12-ին պայմանավորվածության են հանգել Հայաստանին 1.5 լիտր բենզին և դիզելային վառելիք տրամադրելու մասին: «Ըստ համաձայնագրի, Իրանն ամեն օր Երևան է արտահանելու 750 հազար լիտր բենզին և 750 հազար դիզվառելիք»,- մեջբերում է Իրանի նավթարդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ալիրեզ Զեյգամիին farsnews.net-ը:
Այդ մասին նա ասել է Թեհրանում ՀՀ բնապահպանության նախարար Արմեն Մովսիսյանի հետ հանդիպման ժամանակ: Հայաստանը և Իրանը մտադիր են մինչև 2014-ը կառուցել 8 դյույմ լայնությամբ 365 կմ-անոց նավթատար: Այդ ծրագրի շուրջ պայմանավորվածության կողմերը հանգել են հունվարին Ալիրեզ Զեյգամիի՝ Երևան կատարած այցի շրջանակներում: Բացի դրանից, կողմերը քննարկել են համագործակցության ընդլայնումը էներգետիկ և գազային ոլորտներում:

Ереван и Тегеран 12 февраля достигли договоренностей по поставке 1,5 млн. литров бензина и дизельного топлива в Армению. «Согласно соглашению, Иран будет ежедневно экспортировать 750 тыс. литров бензина и 750 тыс. дизельного топлива в Ереван», – цитирует заместителя министра нефтяной промышленности Ирана Алиреза Зейгами farsnews.net. Об этом он сказал на встрече с министром энергетики Армении Арменом Мовсисяном в Тегеране.
Армения и Иран также намерены построить 365-километровый нефтепровод шириной в 8 дюймов к 2014 году. Договоренность по этой программе была достигнута в январе в рамках визита Алиреза Зейгами в Ереван.