Փետրվարի 16-ին Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրիի Երևան կատարած այցի շրջանակներում Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների ղեկավարները քննարկել են հայ-վրացական մաքսային ծառայություն ստեղծելու հարցը: Ինչպես ասել է մամլո ասուլիսում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, 2011-ի սկզբից հայ-վրացական սահմանում դժվարություններ են առաջացել` կապված երկու երկրների օրենսդրությունների փոփոխությունների հետ: Այսպես, հունվարի 1-ից Հայաստանում ուժի մեջ է մտել օրենք, որը նախատեսում է լրացուցիչ վճարումներ բեռնատար ավտոմեքենաների համար:
«Մենք պայմանավորվել ենք Վրաստանի վարչապետի հետ այդ միջոցառումները կազմակերպել այնպես, որպեսզի մեր քաղաքացիների համար բոլոր անհարմարությունները նվազագույնի հասցվեն»,- ասել է ՀՀ վարչապետը: Կողմերը պայմանավորվածության են հանգել հավասարություն պահպանելու հարցում, կապված ֆինանսական ծախսերի հետ, և հանձնարարել են նախարարներին պատրաստել համապատասխան առաջարկներ: Ինչպես հաղորդել է Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին, սահմանների ընդհանուր կառավարման մասին քաղաքական համաձայնություն արդեն ձեռք է բերվել, և այդ հարցերով զբաղվում են աշխատանքային խմբերը: Նա նաև նշել է, որ Վրաստանը և Թուրքիան ձեռնամուխ են եղել սահմանի ընդհանուր կառավարման 2010-ի հուլիսի 1-ից, և հույս հայտնել, որ այդ հարցը լուծվելու է նաև Հայաստանի հետ:

16 Февраль 2011 - 13:15 AMT
16 февраля в рамках визита премьер-министра Грузии Ники Гилаури в Ереван главы правительств Армении и Грузии обсудили создание единой армяно-грузинской таможенной службы. Как сказал на пресс-конференции премьер-министр Армении Тигран Саркисян, с начала 2011 года на пересечении армяно-грузинской границы возникли трудности в связи с изменением законодательств в обеих странах. Так, с 1 января в Армении вступил в силу закон об обязательном страховании автогражданской ответственности, что означает, что на въезде в Армению автомобилисты должны приобрести страховые полисы уже на границе. С другой стороны, в Грузии с 1 января вступил в силу закон, который подразумевает дополнительные выплаты для автомобилей с грузом c целью сохранности дорог.
“Мы договорились с премьером Грузии организовать эти мероприятия так, чтобы свести к минимуму все неудобства для наших граждан”, – отметил Тигран Саркисян. Также стороны достигли договоренности о сохранении паритета в связи с финансовыми затратами, и поручили министрам подготовить соответствующие предложения. Как сообщил премьер-министр Грузии Ника Гилаури, политическое согласие по общему управлению границей уже достигнуто, и этим вопросом занимаются рабочие группы. Он также отметил, что Грузия и Турция приступили к общему управлению границы с 1 июня 2010 года, и выразил надежду, что этот вопрос будет решен и с Арменией.