Փետրվարի 16-ին Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրիի Երևան կատարած այցի շրջանակներում Հայաստանի և Վրաստանի կառավարությունների ղեկավարները քննարկել են հայ-վրացական մաքսային ծառայություն ստեղծելու հարցը: Ինչպես ասել է մամլո ասուլիսում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, 2011-ի սկզբից հայ-վրացական սահմանում դժվարություններ են առաջացել` կապված երկու երկրների օրենսդրությունների փոփոխությունների հետ: Այսպես, հունվարի 1-ից Հայաստանում ուժի մեջ է մտել օրենք, որը նախատեսում է լրացուցիչ վճարումներ բեռնատար ավտոմեքենաների համար:
«Մենք պայմանավորվել ենք Վրաստանի վարչապետի հետ այդ միջոցառումները կազմակերպել այնպես, որպեսզի մեր քաղաքացիների համար բոլոր անհարմարությունները նվազագույնի հասցվեն»,- ասել է ՀՀ վարչապետը: Կողմերը պայմանավորվածության են հանգել հավասարություն պահպանելու հարցում, կապված ֆինանսական ծախսերի հետ, և հանձնարարել են նախարարներին պատրաստել համապատասխան առաջարկներ: Ինչպես հաղորդել է Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին, սահմանների ընդհանուր կառավարման մասին քաղաքական համաձայնություն արդեն ձեռք է բերվել, և այդ հարցերով զբաղվում են աշխատանքային խմբերը: Նա նաև նշել է, որ Վրաստանը և Թուրքիան ձեռնամուխ են եղել սահմանի ընդհանուր կառավարման 2010-ի հուլիսի 1-ից, և հույս հայտնել, որ այդ հարցը լուծվելու է նաև Հայաստանի հետ:

On February 16, as part of Georgian Prime Minister Nika Gilauri’s visit to Yerevan, the Armenian and Georgian PMs discussed creation of a joint customs service.
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan told a press conference that problems have been observed while crossing the Armenian-Georgian border due to legislative amendments in the two countries since the beginning of 2011.
The RA Law on Compulsory Car Insurance was enforced on January 1, 2011, due to which car owners have to purchase insurance policies at the border prior to entry into Armenia. Meanwhile, a law was enacted in Georgia from January 1, which envisages additional payments for vehicles with cargo for roads maintenance.
“We agreed with the Georgian Prime Minister to organize these measures so that all inconveniences are minimized for our citizens,” said Sargsyan.
Georgian PM noted for his part that a political agreement on the joint management of the border has been achieved and working groups deal with it.
He added that Georgia and Turkey have launched joint management of the border since June 1, 2010. Gilauri expressed hope that the matter will solved with Armenia as well.