RENAULT էլեկտրոմոբիլները, հնարավոր է, Հայաստանում հայտնվեն 2011թ. վերջին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հաղորդել Հայաստանում RENAULT-«ՄԵԳԱՆ» ներկայացուցչությունից: Միևնույն ժամանակ NISSAN-«ՄՈՒՐԱՆ» ՍՊԸ ներկայացուցչությունում ասել են, որ նման ավտոմոբիլների ներկրում այս տարի չի ծրագրվում:
Հարկ է նշել, որ էլեկտրոմոբիլների ներկրումը կարող է բենզինով և գազով աշխատող ավտոմոբիլների գնի զգալի անկման հանգեցնել, առավել ևս, որ Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը նախօրեին հայտարարեց, որ հանրապետությունն էներգախնայողության ուղին է բռնել:
Միևնույն ժամանակ Վրաստանի կառավարությունը ծրագրում է էլեկտրոմոբիլներ գնել NISSAN և RENAULT ընկերություններից, ինչի առիթով նշված ընկերությունների հետ փոխըմբռնման մասին հուշագրեր կձևակերպվեն:
Հուշագրի նախագիծը պետք է հաստատվի կառավարության կողմից, որից հետո էկոնոմիկայի նախարար Վերա Կոբալիային պետք է համաձայնագիր ստորագրելու իրավունք վերապահվի:
Գործադիր իշխանությունը պետք է վերանայեր այս հարցը կառավարության երեկվա նիստում, սակայն դիտարկումը հետաձգվեց Վրաստանում էկոնոմիկայի նախարար Վերա Կոբալիայի բացակայության պատճառով, հաղորդում է Business Գրուզիան:

Электромобили RENAULT, возможно, появятся в Армении в конце 2011 года. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили в представительстве RENAULT – ООО «МЕГНА» в Армении. В то же время в представительстве NISSAN – ООО «МУРАН» сказали, что импорт подобных автомобилей в этом году не планируется.
Надо отметить, что ввоз электромобилей может привести к значительному снижению цен на автомобили, работающие на бензине и газе, тем более, что министр энергетики Армении Армен Мовcисян накануне заявил, что республика взяла курс на энергосбережение.
В то же время правительство Грузии планирует закупить электромобили от компаний NISSAN и RENAULT, в связи с чем будут оформлены меморандумы о взаимопонимании с указанными компаниями.
Проект меморандума должен быть утвержден правительством, после чего министру экономики Вере Кобалия должно быть присвоено право подписать соглашение.
Исполнительная власть должна была рассмотреть данный вопрос на вчерашнем заседании правительства, однако рассмотрение было отложено в связи с отсутствием в Грузии министра экономики Веры Кобалия, сообщает Business Грузия.