Գնաճի հաղթահարման խնդիրը Երևանում քննարկել են ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը և Վրաստանի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին: Ինչպես նշել է մամլո ասուլիսում ՀՀ վարչապետը, այսօր չկան արդյունավետ գործիքներ, որոնք կարող են նպաստել բարձր գնաճի չեզոքացմանը: «Գնաճը ոչ հայկական, ոչ վրացական ֆենոմեն է, այն պայմանավորված է համաշխարհային շուկաներում իրավիճակով»,- հայտարարել է նա: Վարչապետը պատմել է ավանդական գործիքների մասին, որոնք կիրառում է հայկական կառավարությունը գնաճի դեմ պայքարում: Այսպես, Տիգրան Սարգսյանի խոսքերով, 2010-ին բարձրացվել է սոցիալական նպաստների չափը, որոնք Հայաստանում ստանում է շուրջ 105 հազար ընտանիք: 2010-ի նոյեմբերից բարձրացվել են կենսաթոշակները: 2011-ին ՀՀ կառավարությունը մտադիր է սուբսիդավորել գարնանացանը գյուղական տնտեսությունների համար, նպատակ ունենալով օգնել առաջին հերթին անապահով ընտանիքներին: «Մենք նախատեսում ենք նվազեցնել սերմնացանի գներն այդ տնտեսությունների համար»,- ասել է նա:
Իր կողմից, Վրաստանի վարչապետը նշել է, որ նման սոցիալական փաթեթներ կիրառվում են նաև Վրաստանում,այդ թվում` գյուղական տնտեսությունների համար: «Փետրվարին և մայիսին մենք նախատեսում ենք վաուչերներ տրամադրել էլեկտրաէներգիայի և պարենամթերքի համար»,- ասել է նա:

Проблему преодоления инфляции обсудили премьер-министр Армении Тигран Саркисян и глава правительства Грузии Ника Гилаури в Ереване. Как отметил в ходе пресс-конференции Тигран Саркисян, на сегодняшний день не существует эффективных инструментов, которые способствовали бы нейтрализации высокой инфляции. «Инфляция – не армянский и не грузинский феномен, она обусловлена ситуацией на мировых рынках», – заявил он. Премьер-министр рассказал о традиционных инструментах, которые применяет армянское правительство в борьбе с инфляцией. Так, по словам Тиграна Саркисяна, в 2010 году был повышен размер социальных пособий, которые в Армении получают порядка 105 тыс. семей. Также с ноября 2010 года были повышены пенсии. В 2011 году правительство РА намерено субсидировать весенний посев для сельских хозяйств с целью помочь, в первую очередь, необеспеченным слоям. «Мы планируем снизить цену на посевные семена для этих хозяйств», – отметил он.
Со своей стороны, премьер-министр Грузии отметил, что подобные социальные пакеты применяются и в Грузии, в том числе и для сельских хозяйств. «Также в феврале и мае мы планируем предоставить ваучеры на электроэнергию и продовольственные товары для населения», – сообщил он.