Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների ապրանքի իրացումից հասույթը 2010թ. դեկտեմբեր ամսին կազմել է 239.5 մլրդ դրամ կամ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել է 21.8 %-ով: Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեի հրապարակած «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2010թ. դեկտեմբեր ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» վերլուծությունում: Մոնիտորինգն անցկացվել է Հայաստանի 343 հարկ վճարողների շրջանում: Ընդ որում, հարկ է նշել, որ նշված ցուցանիշի առումով աճ արձանագրվել է 186 կազմակերպությունների մոտ` 58.9 մլրդ դրամով և նվազել 134-ի մոտ` 23.3 մլրդ դրամով:
Վերլուծության տվյալների համաձայն, 2010թ. դեկտեմբերին հարկային մարմնի կողմից կատարվել են 80 հարկային ստուգումներ, որոնց արդյունքում առաջադրվել է բյուջե լրացուցիչ վճարման ենթակա գումարներ 2760.7 մլն դրամի չափով:
Աշխատողների միջին ցուցակային թիվը 2010թ.-ի դեկտեմբերին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել է 2.8 %-ով և կազմել է 115 448 մարդ: Ինչ վերաբերվում է աշխատանքի վարձատրությանն ուղղված միջոցների ցուցանիշին, ապա այս տարվա դեկտեմբերին արձանագրվել է 13.1 % աճ նախորդ տարվա դեկտեմբեր ամսվա նկատմամբ:

According to the Analysis of Summarized Indices of Large Taxpayers' Monitoring conducted at 343 largest taxpayers in December 2010 by the State Revenue Committee, the sale proceeds of Armenia's largest taxpayers totaled AMD 239.5bln in December 2010 that is 21.8% higher compared with the same period in 2009.
Meanwhile, growth in this index was recorded at 186 companies – AMD 58.95bln. At the same time, decrease in sale proceeds of 134 taxpayers was recorded – AMD 23.3bln.
80 inspections were conducted by tax bodies in December 2010, as a result of which around AMD 2.8bln additional payments were made to the state budget.
2.8% growth was recorded in the average number of employees in December 2010 compared to the same period in 2009, bringing it to 115,448 people.