Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների կողմից ներմուծման ծավալները 2010 թվականի դեկտեմբեր ամսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել են 23.2 %-ով և կազմել 78.7 մլրդ դրամ: Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեի հրապարակած «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2010թ. դեկտեմբեր ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» վերլուծությունում: Մոնիտորինգն անցկացվել է Հայաստանի 343 հարկ վճարողների շրջանում: Ընդ որում, հարկ է նշել, որ ներմուծման ծավալները աճել են 121 կազմակերպությունների մոտ շուրջ 29.8 մլրդ դրամով և նվազել` 81-ի մոտ համապատասխանաբար 14.7 մլրդ դրամով:
2010թ. դեկտեմբերին Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների արտահանման ծավալները կազմել է 27.5 մլրդ դրամ 2009-ի նույն ամսվա 19.7 մլրդ դրամի փոխարեն, ինչն ավել է 7.8 մլրդ դրամով:

According to the Analysis of Summarized Indices of Large Taxpayers' Monitoring conducted at 343 largest taxpayers in December 2010 by the State Revenue Committee, the import volumes by Armenia's largest taxpayers totaled AMD 78.7bln in December 2010 that is 23.2% more compared to the same period in 2009.
121 companies secured AMD 29.8bln growth in this index. At the same time, 81 taxpayers reported AMD 14.7bln decrease.
The export volumes by Armenia's largest taxpayers totaled AMD 27.5bln in December 2010 that is 7.8bln more compared to the same period in 2009.