Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների կողմից ներմուծման ծավալները 2010 թվականի դեկտեմբեր ամսին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ աճել են 23.2 %-ով և կազմել 78.7 մլրդ դրամ: Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեի հրապարակած «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2010թ. դեկտեմբեր ամսվա ամփոփ ցուցանիշները» վերլուծությունում: Մոնիտորինգն անցկացվել է Հայաստանի 343 հարկ վճարողների շրջանում: Ընդ որում, հարկ է նշել, որ ներմուծման ծավալները աճել են 121 կազմակերպությունների մոտ շուրջ 29.8 մլրդ դրամով և նվազել` 81-ի մոտ համապատասխանաբար 14.7 մլրդ դրամով:
2010թ. դեկտեմբերին Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների արտահանման ծավալները կազմել է 27.5 մլրդ դրամ 2009-ի նույն ամսվա 19.7 մլրդ դրամի փոխարեն, ինչն ավել է 7.8 մլրդ դրամով:

В декабре 2010 года объемы импортируемой продукции крупными налогоплательщиками Армении по сравнению с аналогичным периодом 2009 года увеличились на 23,2%, составив 78,7 млрд драмов. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за декабрь 2010 года», опубликованном Комитет по госдоходам при правительстве Армении. Мониторинг был проведен среди 343 крупных налогоплательщиков республики. При этом рост данного показателя был зафиксирован у 121 крупной компании на 29,8 млрд драмов, а у 81 компании он сократился, соответственно, на 14,7 млрд драмов.
В декабре 2010 года объемы экспорта крупных налогоплательщиков Армении составили 27,5 млрд драмов против 19,7 млрд драмов за аналогичный период 2009 года, что больше на 7,8 млрд драмов.