Հայաստանում հայ հարկատուների կողմից հարկային հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգը կատարելագործման կարիք ունի, գտնում է Հայաստանի Արդյունաբերողների և ձեռներեցների միության (ՀԱՁՄ) գործադիր տնօրեն Գագիկ Մարգարյանը: Նրա խոսքով, համակարգի տեխնիկական զինումը թույլ չի տալիս «կուլ տալ» նման ծավալների տեղեկատվությունը: «2011 թվականի հունվարին, երբ տնտեսվարող սուբյեկտները սկսեցին իրենց հաշվետվությունները ներկայացնել էլեկտրոնային համակարգի միջոցով, այն պարզապես կախվեց գերծանրաբեռնվածությունից»,- ասել է Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Իսկ ինչ վերաբերում է հարկային և մաքսային վարչարարության ոլորտում կառավարական բարեփոխումներին, ապա, նրա խոսքով, տնտեսվարող սուբյեկտները հաճախ չեն հասցնում մեծ ծավալների պատճառով կամ էլ օրենքով սահմանված ժամկետներում չեն կիրառում:
Հայաստանի իշխող Հանրապետական կուսակցությունից խորհրդարանի պատգամավոր, տնտեսական հարցերով մշտական խորհրդարանական կոմիտեի նախագահ Վարդան Այվազյանն իր հերթին ավելացրել է, որ էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության ներդրումը «նոր մշակույթ է, որն այլընտրանք չունի, քանի որ շահում է, նա ով տեղեկատվությամբ է տնօրինում»:

22 Февраль 2011 - 10:07 AMT
Электронная система предоставления налоговых отчетов со стороны армянских налогоплательщиков нуждается в совершенствовании, считает исполнительный директор Союза промышленников и предпринимателей Армении (СППА) Гагик Макарян. По его словам, техническое оснащение системы не позволяет «поглотить» поступающую информацию в таких объемах. «В январе 2011 года, когда хозсубъекты стали представлять свои отчеты посредством электронной системы, она просто зависла из-за перегрузки», – сказал он на пресс-конференции в Ереване.
Что же касается правительственных реформ в сфере налогового и таможенного администрирования в целом, то, по его словам, хозсубъекты зачастую не успевают за их большими объемами либо не применяют в установленные законом сроки.
В свою очередь депутат парламента Армении от правящей Республиканской партии, председатель постоянного парламентского комитета по экономическим вопросам Вардан Айвазян добавил, что внедрение электронного документооборота – «это новая культура, не имеющая другой альтернативы, поскольку выигрывает тот, кто владеет информацией».