Հայաստանում տասնյակ միլիարդավոր դրամով իրականացվում են արտադրության զարգացման շուրջ 50 ներդրումային ծրագրեր, մասնավորապես, արդյունաբերության: Այդ մասին փետրվարի 22-ին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության և Հայաստանի Արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի միության կոլեգիայի առաջին համատեղ նիստում լրագրողներին հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Այդ ծրագրերն իրագործման փուլում են, և մենք աշխատում ենք, որպեսզի մեկ-մեկուկես տարվա ընթացքում հասցնենք դրանք տրամաբանական ավարտի»,- ասել է նա:
Դավթյանի խոսքերով, կառավարությունը որոշել է շուրջ 50 ներդրումային ծրագրեր արդյունաբերության զարգացման համար, որտեղ անհրաժեշտ է մասնավոր հատվածի համագործակությունը պետության հետ: Նախարարը հավելել է, որ այդ ծրագրերից մի քանիսին կառավարությունը տրամադրել է արտոնյալ պայմաններ, մասնավորապես ԱԱՀ վճարումների հետաձգում, ներկրման ժամանակավոր ռեժիմ և այլն: Նա նաև նշել է, որ դրանք ծրագրեր են տնտեսության տարբեր ոլորտներում, և դրանց մեծ մասն իրականացվում է ներքին ներդրումների հաշվին:

В Армении осуществляются около 50 инвестиционных программ по развитию производства, в частности, промышленности, на десятки миллиардов драмов. Об этом 22 февраля на первом совместном заседании коллегии Минэкономики Армении и правления Союза промышленников и предпринимателей Армении заявил журналистам министр экономики страны Тигран Давтян. “Эти программы находятся в процессе реализации, и мы работаем, чтобы в течении года-полтора довести их до логического конца”,- отметил он.
По словам Давтяна, правительство определило около 50 инвестиционных программ по развитию промышленности, где необходимо сотрудничество частного капитала с государством. Министр добавил, что некоторым из этих программ правительство предоставило льготы, в частности отсрочку уплаты НДС, временный режим импорта и др. Он также подчеркнул, это программы в самых разных областях экономики, и большая часть их осуществляется за счет внутренних инвестиций.