«Եկել է ժամանակը զբաղվելու էներգախնայողության ռեժիմներով»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Նրա խոսքերով, էներգախնայողությունը շատ բարդ գաղափարախոսություն է` էներգախնայող լամպերից մինչև շենքերի շինարարություն: Դրա հետ կապված` Արմեն Մովսիսյանը հավելել է, որ արտասահմանյան գործընկերների մասնակցությամբ արդեն սկսվել է կոնկրետ աշխատանքների իրագործում այդ ուղղությամբ: «Հայաստանում իրագործվում են փորձնական ծրագրեր` կապված ջեռուցման և լուսավորության հետ»,- հաղորդել է նախարարը:
Ինչ վերաբերվում է Հայաստանում ռուսական գործարանի օրինակով էներգախնայող լամպերի արտադրության գործարանի շինարարությանը, ապա, նրա կարծիքով, Հայաստանի շուկան բավական մեծ չէ դրա համար:
Եթե ստեղծվի պահանջարկ, ապա այդ լամպերի ներկրման ծավալները կարող են ավելանալ, մասնավորապես, Իրանից: «Թավանիր» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հոմայուն Հաեզին հայտարարել է, որ հայրենական արտադրության էներգախնայող լամպերը աչքի են ընկնում առավել բարձր որակով:
Հայաստանն առայժմ պատրաստ չէ էներգախնայող լամպերի անցնել, թեև դա կարող է երկրում խթանել էներգաարդյունավետությունը, PanARMENIAN.Net ի թղթակցին է հաղորդել Միջազգային ֆինանսական ընկերակցության (IFC)` Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագրի ղեկավար Տիգրան Փարվանյանը: Նրա խոսքով` ներկա պահին իմաստ չունի երկրին պարտադրել նման լամպերի անցնել, քանի որ դրա համար բավական թանկ տեխնոլոգիաներ են անհրաժեշտ:
Նշենք, որ Ռուսաստանում 2011 թվականից դադարեցվել է 100 վատտ և ավելի հզորությամբ շիկացող լամպերի արտադրությունն ու վաճառքը, 2013 թվականից կարգելվի 75 վատտ և ավելի հզորությամբ լամպերի արտադրությունը, իսկ 2014-ից` 25 վատտ: Եվրամիությունում 2009 թվականի սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտել 100 վատտից ավել հզորությամբ լամպերի վաճառքը, իսկ 2014 թվականից դրանք բոլորովին կարգելվեն:
Ընդ որում` ընթացիկ տարվա սկզբին Եվրամիությունը սկսել է դիտարկել շիկացող լամպերի արտադրության և ներկրման վրա դրված արգելքը չեղյալ հայտարարելու նախագիծը: Նախորդ տարվա դեկտեմբերի սկզբին տեղեկատվություն տարածվեց էներգախնայող լամպերում առկա սնդիկից մարդու առողջությանը հնարավոր վնասի մասին: Անցկացված հետազոտության համաձայն, եթե լամպը կոտրվի փակ տարածության մեջ, սնդիկի համակենտրոնացումը կգերազանցի նորման 20 անգամ: Բացի դրանից, «Գրանդ Հոլդինգ» ընկերությունների խմբի մամլո ծառայությունից հրաժարվեցին որևէ տեղեկություն տրամադրել «Գրանդ սան» ՍՊԸ-ում լամպերի արտադրության մասին:
Էներգաարդյունավետության բարձրացման նպատակով Հայաստանում մարտի 10-12-ը տեղի է ունենալու «Էներգաարդյունավետություն` Էքսպո 2011», որի կազմակերպիչն է Միջազգային ֆինանսական ընկերակցությունը` ՀԲ բանկի խումբը, «Էքսպոմեդիա» ցուցահանդեսային կենտրոնի հետ համատեղ: Ցուցահանդեսում ներկայացվելու են ապարանքներ և ծառայություններ, որոնք թույլ են տալու ընկերություններին բարձրացնել էներգաարդյունավետությունը` խթանելով հետագա զարգացումը:

«Министерство будет полностью приветствовать переход к режиму энергосбережения. Но мы против принудительного использования подобных лам, поскольку каждый человек сам из собственных соображений пойдет на использование более экономных приборов освещения», – сказал главный энергетик страны Армен Мовсисян, выступая в Ереване.
Если появится достаточный спрос, то объемы импорта энергосберегающих ламп могут увеличиться, в частности, из Ирана. Генеральный директор компании «Таванир» Хомаюн Хаэзи на церемонии подписания соглашения о сотрудничестве в области исследований и образования между названной компанией и тегеранским Университетом науки и промышленности заявил, что энергосберегающие лампы отечественного производства отличаются более высоким качеством по сравнению с зарубежными аналогами. Как сообщают иранские СМИ, Хомаюн Хаэзи подчеркнул, что отечественные предприятия выпускают энергосберегающие лампы в полном соответствии с принятыми стандартами и этим обуславливается их высокое качество.
Армения пока не готова к переходу на энергосберегающие лампы, хотя это может стимулировать энергоэффективность в стране, сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net руководитель программы финансирования стабильной энергетики Армении Международной финансовой корпорации (IFC) Тигран Парванян. На данный момент не имеет смысла обязывать страну переходить на подобные лампы, так как для этого необходимы достаточно дорогие технологии.
Отметим, что в России с 2011 года прекращены производство и продажа ламп накаливания мощностью 100 ватт и более, а с 2013 года будет прекращено производство ламп мощностью 75 ватт и более, а с 2014 – мощностью 25 ватт. В Евросоюзе c 1 сентября 2009 года вступил в силу запрет на продажу ламп мощностью более 80 ватт, а с 2014 года они будут запрещены полностью.
При этом в начале текущего года Евросоюз начал рассматривать проект отмены введенного запрета на производство и импорт ламп накаливания. В начале декабря прошлого года была распространена информация о вреде здоровью, который может нанести ртуть в энергосберегающих лампочках. Согласно проведенным исследованиям, когда лампочка разбивается в помещении, норма концентрации ртути превышается в 20 раз. С целью повышения энергоэффективности в Армении 10-12 марта пройдет выставка «Энергоэффективность – Экспо 2011», организатором которой является Международная финансовая корпорация (IFC) – член Группы Всемирного банка, совместно с выставочным центром «Экспомедиа». На выставке будут представлены продукты и услуг, которые позволят компаниям, в частности, представителям малого и среднего бизнеса Армении повысить энергоэффективность, стимулируя дальнейшее развитие.
В выставке примут участие банки и кредитные организации, которые планируют разработать инструменты по финансированию энергоэффективности, а также международные эксперты.