«Եկել է ժամանակը զբաղվելու էներգախնայողության ռեժիմներով»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Նրա խոսքերով, էներգախնայողությունը շատ բարդ գաղափարախոսություն է` էներգախնայող լամպերից մինչև շենքերի շինարարություն: Դրա հետ կապված` Արմեն Մովսիսյանը հավելել է, որ արտասահմանյան գործընկերների մասնակցությամբ արդեն սկսվել է կոնկրետ աշխատանքների իրագործում այդ ուղղությամբ: «Հայաստանում իրագործվում են փորձնական ծրագրեր` կապված ջեռուցման և լուսավորության հետ»,- հաղորդել է նախարարը:
Ինչ վերաբերվում է Հայաստանում ռուսական գործարանի օրինակով էներգախնայող լամպերի արտադրության գործարանի շինարարությանը, ապա, նրա կարծիքով, Հայաստանի շուկան բավական մեծ չէ դրա համար:
Եթե ստեղծվի պահանջարկ, ապա այդ լամպերի ներկրման ծավալները կարող են ավելանալ, մասնավորապես, Իրանից: «Թավանիր» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հոմայուն Հաեզին հայտարարել է, որ հայրենական արտադրության էներգախնայող լամպերը աչքի են ընկնում առավել բարձր որակով:
Հայաստանն առայժմ պատրաստ չէ էներգախնայող լամպերի անցնել, թեև դա կարող է երկրում խթանել էներգաարդյունավետությունը, PanARMENIAN.Net ի թղթակցին է հաղորդել Միջազգային ֆինանսական ընկերակցության (IFC)` Հայաստանի կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագրի ղեկավար Տիգրան Փարվանյանը: Նրա խոսքով` ներկա պահին իմաստ չունի երկրին պարտադրել նման լամպերի անցնել, քանի որ դրա համար բավական թանկ տեխնոլոգիաներ են անհրաժեշտ:
Նշենք, որ Ռուսաստանում 2011 թվականից դադարեցվել է 100 վատտ և ավելի հզորությամբ շիկացող լամպերի արտադրությունն ու վաճառքը, 2013 թվականից կարգելվի 75 վատտ և ավելի հզորությամբ լամպերի արտադրությունը, իսկ 2014-ից` 25 վատտ: Եվրամիությունում 2009 թվականի սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտել 100 վատտից ավել հզորությամբ լամպերի վաճառքը, իսկ 2014 թվականից դրանք բոլորովին կարգելվեն:
Ընդ որում` ընթացիկ տարվա սկզբին Եվրամիությունը սկսել է դիտարկել շիկացող լամպերի արտադրության և ներկրման վրա դրված արգելքը չեղյալ հայտարարելու նախագիծը: Նախորդ տարվա դեկտեմբերի սկզբին տեղեկատվություն տարածվեց էներգախնայող լամպերում առկա սնդիկից մարդու առողջությանը հնարավոր վնասի մասին: Անցկացված հետազոտության համաձայն, եթե լամպը կոտրվի փակ տարածության մեջ, սնդիկի համակենտրոնացումը կգերազանցի նորման 20 անգամ: Բացի դրանից, «Գրանդ Հոլդինգ» ընկերությունների խմբի մամլո ծառայությունից հրաժարվեցին որևէ տեղեկություն տրամադրել «Գրանդ սան» ՍՊԸ-ում լամպերի արտադրության մասին:
Էներգաարդյունավետության բարձրացման նպատակով Հայաստանում մարտի 10-12-ը տեղի է ունենալու «Էներգաարդյունավետություն` Էքսպո 2011», որի կազմակերպիչն է Միջազգային ֆինանսական ընկերակցությունը` ՀԲ բանկի խումբը, «Էքսպոմեդիա» ցուցահանդեսային կենտրոնի հետ համատեղ: Ցուցահանդեսում ներկայացվելու են ապարանքներ և ծառայություններ, որոնք թույլ են տալու ընկերություններին բարձրացնել էներգաարդյունավետությունը` խթանելով հետագա զարգացումը:

“The Ministry of Energy and Natural Resources welcomes the transfer to energy-saving regime. However, we speak out against forcible usage of such bulbs,” Minister Armen Movsisyan said.
International Financial Corporation Project Manager for the Armenia Sustainable Energy Finance Project Tigran Parvanyan noted that Armenia is not ready to switch to energy-saving light bulbs, though it may stimulate energy efficiency in the country. There is no sense to compel the population to use similar light bulbs only, as rather expensive technologies are required for it, Parvanyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
It’s noteworthy that Russia has stopped producing and selling incandescent light bulbs of 100 watts or above from 2011. The EU has a similar ban in place, and the first phase (covering 100 W bulbs) went into effect September 1, 2009. Meanwhile, incandescent light bulbs will be completely prohibited from 2014.
At the same time, the European Union has started considering the project on repealing the introduced ban on incandescent light bulbs. Early in December 2010, information was disseminated on how mercury contained energy-saving bulbs may affect people’s health. The press service of Grand Holding group of companies refrained from providing any information on bulbs production at Grand Sund LLC.
IFC-organized Energy Efficiency Expo, a new trade fair showcasing products and services to help businesses reduce their energy consumption and thereby improve efficiency and stimulate growth will be held in Yerevan on March 10-12, 2011.
Energy Efficiency Expo is designed to provide solutions for businesses, in particular small and medium enterprises, to become more energy efficient by helping them establish direct contacts with energy efficient equipment vendors and suppliers. The Expo will provide vendors and suppliers of energy efficiency equipment with a unique opportunity to present the benefits of their products, technologies, and services to their potential clients and establish direct contacts with them. Energy Efficiency Expo targets banks and universal credit organizations planning to develop energy efficiency financing products, as well as local and international vendors, investors, researchers, consultants, and manufacturers of energy efficient equipment and technologies, including: Insulation materials; Heating and ventilation equipment; Lighting equipment; Boilers; Automatic systems.