Հայաստանի իշխանությունները չեն կարողանում կառավարել գնաճը, որի ցուցանիշը 2011-ին նախորդ տարվանից բարձր կլինի, գտնում է կառավարման գծով փորձագետ Հարություն Մեսրոբյանը: Ըստ նրա, արդեն 2010թ. փետրվարին պետական պաշտոնյաներն ու միջազգային կառույցների ներկայացուցիչները հայտարարեցին, թե ճգնաժամն անցել է, իսկ գնաճը տարեվերջին կլինի 2010թ. բյուջեով նախատեսվածի սահմաններում՝ 4±1,5%.: «Սակայն տարեվերջին գնաճը կազմեց 9,4 տոկոս, շեղվելով ավելի քան 3 կետով: Դուք կարող եք պատկերացնել, որ այդքան սխալվեք մեքենա վարելիս»,-ասել է նա:
Հարություն Մեսրոբյնը քննադատել է վեցամսյա կանխատեսման կառավարության քաղաքականությունը՝ նշելով, որ կառավարությունը չի կարողանում նույնիսկ մեկ շաբաթվա կանխատեսում անել: Ըստ ՀՀ ԿԲ կանխատեսումների, գնաճը Հայաստանում առաջին կիսամյակում կկազմի 10 տոկոս, որից հետո այն կսկսի նվազել: Կառավարման փորձագետը կարծում է, որ միայն Կենտրոնական բանկը տնտեսության ոլորտում իր ներարկումներով չի կարողանա զսպել գնաճը՝ հավելելով, որ մյուս պետմարմինները ևս պետք է ակտիվորեն միանան այդ գործընթացին:
Անդրադառնալով ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարմանը՝ Մեսրոբյանը նշել է, որ վերջին երկու տարում աճում են թանկարժեք մետաղների գները, մասնավորապես, ոսկու գինը մեկ ունցիայի համար 250 դոլարից հասել է 1400 դոլարի, ինչը վկայում է այն մասին, որ ճգնաժամը չի անցել:

Власти Армении не справляются с управлением инфляции, реальный показатель которой в 2011 году будет выше прошлогоднего, считает эксперт по управлению Арутюн Месробян. По его словам, уже в феврале 2010 году официальные лица государства и представители международных структур заявляли о том, что кризис прошел, а инфляция по итогам года будет в пределах запланированного бюджетом 2010 года показателя на уровне 4±1,5%. «По итогам года инфляция составила 9,4% – отклонение более чем на три процентных пункта. Вы может представить, чтобы при вождении машины вы настолько ошиблись», – сказал он на пресс-конференции в Ереване.
В этом контексте Арутюн Месробян осудил политику правительства по прогнозированию на шесть месяцев вперед, отметив, что оно не может спрогнозировать даже на неделю. Согласно прогнозам Центрального банка Армении, инфляция в Армении в первом полугодии достигнет 10%, после чего начнется ее понижение. Эксперт по управлению также считает, что один лишь Центральный банк своими инъекциями в экономику страны и обменным курсом не сможет сдерживать повышение цен, добавив, что остальные госорганы также должны активно подключиться к этому процессу.
Касаясь преодоления последствий кризиса, Арутюн Месробян отметил, что цены на драгоценные металлы за последние два года продолжают расти, в частности, рост стоимости желтого металла с 250 долларов США возрос до уровня 1400 долларов США за унцию, что говорит о том, что кризис не прошел.