«Յուրաքանչյուր համաժողով իր նպատակներն ունի, մենք ցանկանում ենք, որ մեզ մոտ հայկական Դավոս ձևավորվի»,-փետրվարի 26-ին լրագրողներին է ասել Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Կամուրջ 2011» VIII Միջազգային տնտեսական համաժողովն անցնում է փետրվարի 25-28-ը լեռնադահուկային հանգստավայր Ծաղկաձորում: Նրա խոսքերով, համաժողովում քննարկվելու են այնպիսի հարցեր, որոնք միտված են ապագային: Ըստ վարչապետի, դա շատ կարևոր է, քանի որ համաժողովի մասնակիցները կարող են իրենց մտքերն արտահայտել, ներկայացնել ճգնաժամի հաղթահարման իրենց տեսլականը կառավարման սխեմայում: «Դրան կնպաստեն նաև կլոր սեղանները»,-հավելել է վարչապետը: Նա նշել է, որ միջազգային տնտեսական համաժողովի նպատակն է ոչ միայն ներդրումների ներգրավումն, այլ նաև բարձր մակարդակի բանավեճերը Կազմակերպիչների խոսքով` արդարացնելով «Հայկական Դավոս» անվանումը` «Կամուրջ» VIII Միջազգային տնտեսական համաժողովը հանդիսանում է հանդիպման և բաց երկխոսության վայր ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ արտերկրի քաղաքական գործիչների, իշխանության ներկայացուցիչների, արդյունաբերողների և գործարարների, գիտնականների և հասարակական գործիչների համար: Ոչ պաշտոնական մթնոլորտում հավաքվածները կքննարկեն բիզնեսի տեղը և դերը Հայաստանի տնտեսական զարգացման ռազմավարության իրականացման գործում, ինովացիոն տնտեսությունը որպես զարգացման հիմք, պետության և բիզնեսի փոխհարաբերությունները Հայաստանի տրանսպորտային համակարգի զարգացման հարցում և այլն: Այս տարվա գլխավոր թեման է «Մակրոտնտեսական կայունությունը հետճգնաժամային աշխարհում»:
Կլոր սեղանների թեմաներն են՝ «Բիզնեսի տեղն ու դերը Հայաստանի տնտեսական զարգացման ռազմավարության իրականացման գործում», «Ներդրումների ներգրավումը շինարարական ոլորտ», «Կրթություն և բիզնես. Համագործակցության ձևերը», «Արցախի ներդրումային գրավչությունը» և այլն:
Համաժողովն անցկացվում է Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական աջակցությամբ:

«У каждого форума свои цели, мы же хотим, чтобы у нас сформировался свой армянский Давос», – заявил журналистам 26 февраля премьер-министр Армении Тигран Саркисян. Восьмой Международный экономический форум «Мост 2011» проходит с 25 по 28 февраля 2011 года в армянском курортном городе Цахкадзор. По его словам, на форуме будут обсуждаться вопросы, вокруг которых есть дискуссии о том, каким должно быть будущее. По мнению главы правительства, это очень важно, поскольку гости форума могут поделиться своим опытом, видением шагов преодоления мирового кризиса в схеме управления. «Этому помогут и круглые столы, организованные в рамках стартовавшего форума», – добавил премьер.
Тигран Саркисян подчеркнул, что целью проведения международного экономического форума является не только привлечение инвестиций, но и проведение дискуссий на высшем уровне – «созвучно дискуссиям, проходящим в современном мире».
Основной целью мероприятия, которое проходит при официальной поддержке Министерства экономики и МИД Армении, является обсуждение в неформальной обстановке возможных сценариев экономического развития Армении и выработка единой экономической стратегии развития. Главной темой Моста-2011 станет "Макроэкономическая стабильность в посткризисном мире".
В оргкомитете отмечают, что Форум «Мост», оправдывая название «Армянский Давос», является местом встречи и открытого диалога политиков, представителей органов власти, промышленников и предпринимателей, ученых и общественных деятелей, как из Армении, так и из-за рубежа.
В рамках форума пройдут круглые столы и секционные заседания, в частности, по темам «Место и роль бизнеса в реализации стратегии экономического развития Армении», «Покрытие кредитных и страхование финансовых рисков», «Пути привлечения инвестиций в строительную отрасль», «Образование и бизнес: формы сотрудничества», «Инвестиционная привлекательность Арцаха», «Инновационные технологии в современной экономике».
Участники форума обменяются мнениями по таким темам, как «Насущные проблемы налогового администрирования», «Экономическое сотрудничество в новом мире: взгляд из Армении», «Актуальные вопросы правовой охраны интеллектуальной собственности», «Программы поддержки и развития малого и среднего бизнеса», «Конкурентоспособность продуктов питания отечественного производства» и «Партнерство государства и бизнеса в развитии транспортных коридоров Армении».