Համաշխարհային ճգնաժամն ոչ միայն տնտեսական ճգնաժամ է, այլ նաև հին հասարակությունը նորի վերափոխման ճգնաժամ, հին մեթոդաբանությունից նորին անցնելու անհրաժեշտություն, հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Ծաղկաձորում՝ «Կամուրջ 2011» միջազգային տնտեսական համաժողովի բացմանը: «Մենք չենք կարող փաստել, որ համաշխարհային ճգնաժամը հաղթահարված է»,-ասել է նա: Ըստ վարչապետի, ճգնաժամը դեռ չի անցել, այդ մասին են վկայում վերջերս միջազգային տնտեսական համաժողովների շրջանակներում փորձագետների հայտարարությունները:
Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ կառավարությունը ուսումնասիրում է այլ երկրների գործադիր մարմինների քայլերը 10-15 տարվա հեռանկարով՝ նշելով, որ ՀՀ իշխանությունների ծրագիրն աչքի է ընկնում իր անթոլոգիկ բնույթով: Նա ընդգծել է, որ ցանկանում է տեսնել տնտեսություն և հանրություն, որոնք հիմնված կլինեն գիտելիքի վրա: ՀՀ վարչապետն ասել է նաև, որ երկրի կառավարությունը պետք է սովորի արագ ու համարժեք արձագանքել ժամանակակից արագ փոփոխվող աշխարհում կատարվող իրողություններին՝ նշելով, որ դա պահանջում է հասարակության հետ աշխատանքի նոր սխեմա:
Ելույթ ունենալով հյուրերի առջև՝ վարչապետն ասել է, որ Հայաստանը ցանկանում է շարունակել միջազգային համաժողովների անցկացման ավանդույթը, որոնց շնորհիվ հանգստավայր Ծաղկաձորը վերածվել է տարածաշրջանային Դավոսի: Տիգրան Սարգսյանը հայտնել է, որ բանավեճերի հիմնական թեման լինելու է հետճգնաժամային շրջանում մակրոտնտեսական կայունության ուղիների որոնումը:
Իր հերթին Հայաստանի արդյունաբերողների ու ձեռնարկատերերի միության նախագահ Արսեն Ղազարյանն ասել է, որ այս տարի համաժողովը բազմաթիվ հյուրերի է հյուրընկալել Լեհաստանից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից, Ավստրիայից: «Մենք պետք է հասկանանք, թե հետճգնաժամային շրջանում որ ուղղությամբ պետք է զարգանա տնտեսությունը»,-ասել է նա:

Мировой кризис является не только экономическим кризисом, а кризисом трансформации старого общества в новое, необходимость перехода от старой методологии к новой, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на открытии проходящего в курортном городе Цахкадзор международного экономического форума «Мост 2011». «Мы не можем констатировать, что мировой кризис преодолен», – сказал он. По словам премьера, кризис еще не прошел, и об этом свидетельствуют заявления, сделанные экспертами в рамках прошедших за последнее время международных экономических форумах.
Тигран Саркисян сообщил, что правительство страны изучает шаги исполнительных органов других стран на 10-15-летнюю перспективу, отметив, что программа армянских властей отличается своим антологическим характером. В связи с этим он подчеркнул, что хочет видеть экономику и общество, основанное на знаниях. Армянский премьер также добавил, что правительства стран должны научиться быстро и адекватно реагировать на события, происходящие в быстроменяющемся современном мире, отметив, что для этого нужна новая схема работы с обществом.
Выступая перед гостями форума, премьер-министр сказал, что у Армении есть желание продолжить традиции проведения экономических форумов, преобразивших курортный город Цахкадзор в региональный Давос. Тигран Саркисян сообщил, что основной темой дискуссий на форуме будет поиски путей макроэкономической стабилизации в посткризисный период.
В свою очередь председатель Союза производителей и предпринимателей Армении Арсен Казарян добавил, что в этом году форум собрал больше гостей, в частности, это делегации из Польши, Украины, России, Австрии. «Нам важно понять, как в посткризисном периоде должна развиваться экономика», – сказал он.