ՀՀ կառավարությունը մարտի 3-ի նիստում որոշում է ընդունել Հայաստանի Հանրապետությունում շինարարության օբյեկտների կառուցապատման ընթացակարգերը կանոնակարգելու և մի շարք իրավական ակտերում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու, ինչպես նաև Հայաստանի ցուցանիշը ՀԲ Doing Business-ի զեկույցում բարելավելու մասին: Այդ մասին կառավարության մամլո կենտրոնում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Հայաստանի քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը: «Նախագծում ընդգրկված են բոլոր այն խնդիրները, որոնց հետ բախվել են կառուցողները»,- ասել է նա:
Ելույթ ունենալով կառավարության նիստում`վարչապետը նշել է, որ այս փաստաթղթով պետությունը զգալիորեն դյուրացնում է շինարարության փաստաթղթերի տրամադրումը, ինչի անհրաժեշտությունն ամրագրված է նաև ՀՀ նախագահի նախընտրական ծրագրում։ Եթե այսօր մեր քաղաքացիները 137 օր և շուրջ մեկ միլիոն դրամ են ծախսում նման թույլտվություն ստանալու համար, ապա նոր կարգով նույն նպատակին կտրամադրեն 27 օր և անհամեմատ փոքր գումար։ Կրճատվում են նաև կոռուպցիոն ռիսկերը։
Գործարար միջավայրի բարելավման նպատակ ունեցող մեկ այլ որոշմամբ կառավարությունը վերանայել է իր նախկին մի շարք որոշումներով շինարարության մեջ սահմանած նորմերը, էապես նվազեցրել կառուցապատման ընթացակարգերի թիվը, տևողությունն ու արժեքը, ինչի շնորհիվ կապահովվի կառուցվող օբյեկտի անվտանգությունը` մարդկանց և շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության տեսանկյունից։

During the March 3 sitting, the Armenian government simplified the procedure for obtainment of permissions by constructors, thus, relaxing the entire process of construction organization.
Armenian Minister of Urban Development Vardan Vardanyan said that the governmental decision aims to simplify urban development procedures, reduce the terms for permissions obtainment by constructors, as well as improve Armenia’s index in Doing Business World Bank's report.
“The project refers to all problems faced earlier by constructors,” he said.
Besides, according to Vardanyan, the governmental decision will allow tackling corruption risks.
During the governmental sitting Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan attached importance to simplification of the procedure for construction organization by Armenian citizens, the cost of which totaled AMD 1mln earlier.
According to him, under the simplified procedure, the process of construction organization will take Armenian citizens 27 days instead of previous 137 days. Besides, the number of procedures related to construction organization will be cut from the current 20 to 7.