ՀՀ կառավարությունը մարտի 3-ի նիստում որոշում է ընդունել Հայաստանի Հանրապետությունում շինարարության օբյեկտների կառուցապատման ընթացակարգերը կանոնակարգելու և մի շարք իրավական ակտերում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու, ինչպես նաև Հայաստանի ցուցանիշը ՀԲ Doing Business-ի զեկույցում բարելավելու մասին: Այդ մասին կառավարության մամլո կենտրոնում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Հայաստանի քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը: «Նախագծում ընդգրկված են բոլոր այն խնդիրները, որոնց հետ բախվել են կառուցողները»,- ասել է նա:
Ելույթ ունենալով կառավարության նիստում`վարչապետը նշել է, որ այս փաստաթղթով պետությունը զգալիորեն դյուրացնում է շինարարության փաստաթղթերի տրամադրումը, ինչի անհրաժեշտությունն ամրագրված է նաև ՀՀ նախագահի նախընտրական ծրագրում։ Եթե այսօր մեր քաղաքացիները 137 օր և շուրջ մեկ միլիոն դրամ են ծախսում նման թույլտվություն ստանալու համար, ապա նոր կարգով նույն նպատակին կտրամադրեն 27 օր և անհամեմատ փոքր գումար։ Կրճատվում են նաև կոռուպցիոն ռիսկերը։
Գործարար միջավայրի բարելավման նպատակ ունեցող մեկ այլ որոշմամբ կառավարությունը վերանայել է իր նախկին մի շարք որոշումներով շինարարության մեջ սահմանած նորմերը, էապես նվազեցրել կառուցապատման ընթացակարգերի թիվը, տևողությունն ու արժեքը, ինչի շնորհիվ կապահովվի կառուցվող օբյեկտի անվտանգությունը` մարդկանց և շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության տեսանկյունից։

Правительство Армении на заседании 3 марта упростило порядок получения разрешения для застройщиков, облегчив процедуры, связанные с организацией всего процесса строительства.
Правительственное решение нацелено на упрощение градостроительный процедур, сокращения сроков получения разрешения для застройщиков, а также на улучшения показателя Армении в докладе Всемирного банка Doing Business. Об этом в ходе брифинга в пресс-центре правительства сказал министр градостроительства Армении Вардан Варданян. «В проект внесены все те проблемы, с которыми сталкивались застройщики», подчеркнул он. Помимо этого, по словам министра, правительственное решение позволит снизить коррупционные риски, с которыми сталкиваются застройщики в ходе организации всего процесса. В связи с этим Вардан Варданян добавил, что сокращается также число проверок, осуществляемых со стороны госинспекции градостроительства, а также расходы граждан.
Выступая на заседании правительства, премьер-министр Армении Тигран Саркисян придал важность упрощению процедур организации процесса строительства для граждан Армении, расходы которых составляли 1 млн. драмов. Как отметил премьер, согласно упрощенному порядку гражданам страны отныне вместо 137 дней потребуется 27 дней, а число связанных с организацией процесса строительства с 20 будут снижены до 7.