Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտը մեծ պոտենցիալ ունի, իսկ կառավարության գործողությունները տալիս են դրական արդյունքներ: Այդ մասին մարտի 4-ին Երևանում ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` ելույթ ունենալով հանրապետությունում առաջին ARMHOTELS գրանցման օն-լայն համակարգի շնորհանդեսի ժամանակ: «2009-ին, երբ Հայաստանի տնտեսությունում արձանագրվել է տնտեսական անկում, աճը զբոսաշրջության ոլորտում կազմել է 4 տոկոս, իսկ ողջ աշխարհում զբոսաշրջության ոլորտն անկում է ապրել»,- ասել է նա:
Վարչապետը նշել է, քանի որ զբոսաշրջության զարգացումն առաջնահերթ ուղղություն է, ապա կառավարությունը մտադիր է Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը 5 տարում հասցնել 3 մլն մարդու:

Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that Armenia’s tourism has great opportunities, while the government’s actions aimed at its development yield positive results.
“In 2009, when a decline was recorded in Armenia’s economy, 4% growth was registered in the field of tourism,” Sargsyan said at the official presentation of the first online booking system in Armenia – ARMHOTELS.
He added that 17% increase was recorded in the tourism field in 2010, noting that the growth will continue also in 2011.
Sargsyan noted that investments in tourism and creation of relevant infrastructures in Armenia will allow making it multi-purpose – starting from spiritual tourism up to sport one.
As tourism development is a priority direction, the Armenian government is going to bring the number of tourists visiting the country to 3 million within 5 years, he said.