BlueOrchard Finance SA միջազգային կազմակերպությունը «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ին $5 մլն կհատկացնի փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորման համար:
Ինչպես նշվում է բանկի հաղորդագրության մեջ, մարտի 5-ին Երևանում ստորագրված պայմանագրի շրջանակներում վարկային միջոցները կտրամադրվեն ՀՀ դրամով: «2010 թվականին բանկը BlueOrchard Finance SA-ից արդեն ստացել է $7.5 մլն վարկ:
«Եվս մեկ պայմանագրի ստորագրումը, որը կուղղվի միկրոֆինանսավորման ոլորտի զարգացմանը, հադիսանում է բանկի արդյունավետ և նպատակաուղղված գործունեության արդյունքը և ամրապնդում է մեր համագործակցությունը վստահելի գործընկերոջ հետ»,- նշել է «Ինեկոբանկի» գործադիր տնօրեն Ավետիս Բալոյանը:
Այս տարի «Ինեկոբանկը» նախատեսում է միջազգային համագործակցությունների շրջանակի ընդլայնում և նոր ծրագրերի իրականացում` ուղղված միկրո, փոքր և միջին բիզնեսների ֆինանսավորմանը, ինչպես նաև էներգաարդյունավետության ու վերականգնվող էներգիայի ոլորտին: Բանկն արդեն համագործակցում է ավելի քան 20 միջազգային կառույցների հետ:
Միկրոֆինանսավորման ոլորտում 2010 թվականի ընթացքում բանկը 8 նոր համաձայնագիր է կնքել միջազգային ռեսուրսների ներգրավմամբ` $29 մլն ընդհանուր արժեքով:

Inecobank CJSC and BlueOrchard Finance S.A. signed a $5mln loan agreement for micro and small business financing.
According to the bank press service, the loan is provided in AMD, what will allow allocating loans in the local currency, avoiding currency risks.
“As part of the program on cooperation, BlueOrchard Finance S.A. issued a $7.5mln loan to Inecobank in 2010. Signing of another agreement aimed at the development of micro-financing is a result of effective and goal-oriented actions of the bank. It will reinforce our cooperation with the reliable partner,” Inecobank Executive Director Avetis Baloyan stated.
This year, Inecobank plans to expand the framework of international cooperation and realize new programs aimed at the financing of micro and small enterprises and the sphere of renewable energy saving.