BlueOrchard Finance SA միջազգային կազմակերպությունը «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ին $5 մլն կհատկացնի փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորման համար:
Ինչպես նշվում է բանկի հաղորդագրության մեջ, մարտի 5-ին Երևանում ստորագրված պայմանագրի շրջանակներում վարկային միջոցները կտրամադրվեն ՀՀ դրամով: «2010 թվականին բանկը BlueOrchard Finance SA-ից արդեն ստացել է $7.5 մլն վարկ:
«Եվս մեկ պայմանագրի ստորագրումը, որը կուղղվի միկրոֆինանսավորման ոլորտի զարգացմանը, հադիսանում է բանկի արդյունավետ և նպատակաուղղված գործունեության արդյունքը և ամրապնդում է մեր համագործակցությունը վստահելի գործընկերոջ հետ»,- նշել է «Ինեկոբանկի» գործադիր տնօրեն Ավետիս Բալոյանը:
Այս տարի «Ինեկոբանկը» նախատեսում է միջազգային համագործակցությունների շրջանակի ընդլայնում և նոր ծրագրերի իրականացում` ուղղված միկրո, փոքր և միջին բիզնեսների ֆինանսավորմանը, ինչպես նաև էներգաարդյունավետության ու վերականգնվող էներգիայի ոլորտին: Բանկն արդեն համագործակցում է ավելի քան 20 միջազգային կառույցների հետ:
Միկրոֆինանսավորման ոլորտում 2010 թվականի ընթացքում բանկը 8 նոր համաձայնագիր է կնքել միջազգային ռեսուրսների ներգրավմամբ` $29 մլն ընդհանուր արժեքով:

ЗАО «Инекобанк» и BlueOrchard Finance SA подписали кредитное соглашение на $5 млн для финансирование микро- и малого бизнеса.
Как отмечается в сообщении банка, кредит «Инекобанку» предоставлен в армянских драмах, что позволит банку выдавать кредиты в драмах, избегая валютных рисков.
«В рамках программы сотрудничества, BlueOrchard Finance SA в течение 2010 года предоставила Инекобанку кредитные средства на $7,5 млн. Заключение еще одного договора, который будет направлен на развития сферы микрофинансирования, является результатом продуктивных и целенаправленных действий и укрепит наше сотрудничество с надежным партнером», – отметил исполнительный директор Инекобанка Аветис Балоян.
В течение 2011 года «Инекобанк» прогнозирует расширение рамок международных сотрудничеств и осуществление новых программ, направленных на финансирование микро-, среднего и малого бизнеса, а также сферы возобновляемой энергетики. Банк уже сотрудничает с более 20 международными структурами, предлагая своим клиентам широкий спектр услуг.
В сфере микрофинансирования в течение 2010 года банк заключил восемь новых соглашений с привлечением международных ресурсов, общей стоимостью $29 млн.