Հայաստանի ֆինանսների նախարարությունն արդեն 60 վարկ է տրամադրել 70 մլն դրամ ընդհանուր գումարով` նպատակ ունենալով աջակցել ներկրվող մեքենաների մաքսային ձևակերպմանը: Այդ մասին մարտի 10-ին կառավարության նիստում հայտարարել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը:
Իր հերթին, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հավելել է, որ այսօր արդեն ընդունվել է 1800 դիմում արտոնյալ վարկ ստանալու համար և նշել, որ դրանց թիվն ավելանալու է:
Քաղաքացիներին վարկերը տրամադրվում են անտոկոս, վեցամսյա վերադարձման ժամկետով: Ընդհանուր առմամբ վարկային պայմանագրի կնքման առավելագույն տևողությունը 30 րոպե է:
Երևան քաղաքի բնակիչները վարկային պայմանագիր կնքելու նպատակով մինչև 2011 թվականի մարտի 25-ը ներառյալ պետք է դիմեն ՀՀ ֆինանսների նախարարություն, իսկ մարզի բնակիչները` համապատասխան մարզպետարան: Քաղաքացիները պետք է ներկայացնեն անձնագրի, սոցիալական քարտի (սոցիալական քարտ չունենալու դեպքում` այդ մասին տեղեկանքի պատճենը և 2011 թվականի հունվարի 26-ից հետո տրանսպորտային միջոցի վերաարտահանման մաքսային հայտարարագրի և իր անվամբ ՀՀ տարածք ներմուծելու փոխադրման ամփոփագրի պատճենները; տվյալ տրանսպորտային միջոցի նախնական մաքսային արժեքի վերաբերյալ տեղեկանք, տրված մարզի բնակչին` մարզպետարանի, իսկ Երևան քաղաքի բնակչին` Մաքսատան կողմից: Մաքսային արժեքի շեմին ներմուծվելիք կամ ներմուծված տրանսպորտային միջոցի բավարարումը պարզելու նպատակով` մարզի բնակիչը տրանսպորտային միջոցի բնութագրող և նույնականացման տվալները ներկայացնում է իր բնակության վայրի մարզպետարան, Երևան քաղաքի բնակիչը` մաքսատուն: Մարզպետարանն անձից ստացած տվյալները ներկայացում է վերադաս մաքսային մարմին, որը երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում մարզպետարանին է ներկայացնում տվյալ տրանսպորտային միջոցի նախնական մաքսային արժեքի վերաբերյալ տեղեկատվություն, ինչի հիման վրա մարզպետարանը ներմուծողին գրավոր հայտնում է նախնական մաքսային արժեքը:

10 Март 2011 - 08:13 AMT
Министерство финансов Армении уже выдало 60 кредитов на общую сумму в 70 млн. драмов с целью содействия таможенному оформлению импортированных машин. Об этом на заседании правительства 10 марта сообщил министр финансов Армении Ваче Габриелян.
В свою очередь премьер-министр Тигран Саркисян добавил, что на сегодняшний день уже подано 1800 заявлений на получение льготного кредита, добавив, что их число будет увеличиваться.
Кредиты гражданам предоставляются на льготных условиях сроком на 6 месяцев. Кредиты могут получить физические лица, импортировавшие транспортные средства вместимостью не более 10 пассажирских мест, произведенные до 2005 года, с таможенной стоимостью до 5 млн драмов. Максимальное время заключения договора – 30 минут.
Чтобы заключить кредитный договор, жители Еревана должны до 25 марта 2011 года включительно обратиться в Министерство финансов, а жители областей – в соответствующие областные администрации и предоставить копию паспорта, социальной карты (или справку об отсутствии соцкарты). Помимо этого, необходимо представить копии таможенной декларации о реэкспорте транспортного средства после 26 января 2011 года и документа об импорте в Армению на его имя, справку о предварительной таможенной стоимости данного транспортного средства.