Մարտի 10-ին Երևանում բացվել է Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի կողմից (IFC) կազմակերպված «Էներգաարդյունավետություն Էքսպո 2011» ցուցահանդեսը «Էքսպոմեդիա» ցուցահանդեսային կենտրոնի հետ համատեղ և Ավստրիայի ֆինանսների նախարարութւան ու Հայաստանի էներգետիկայի նախարարության աջակցությամբ: Ցուցահանդեսի նպատակն է ցուցադրել էներգաարդյունավետության ոլորտին վերաբերվող ապրանքներ ու ծառայություններ, որոնք կաջակցեն հայ գործարարներին բարձրացնելու իրենց ձեռնարկությունների էներգաարդյունավետությունը։
Ցուցադրության հիմնական նպատակը` Հայաստանի էներգաարդյունավետության շուկայի զարգացումն է փոքր և միջին ձեռնարկությունների ոլորտում, էներգաարդյունավետության վերջին նմուշների և նորանոր տեխնոլոգիաների ցուցադրումը, արտադրող–սպառող հարաբերությունների ամրապնդումը, ինչպես նաև էներգաարդյունավետության վերաբերյալ հանրության իրազեկումը։
Իր ողջույնի խոսքում Կովկասի տարածաշրջանի հարցերով IFC ղեկավար Թոմաս Լյուբեքը նշել է, որ այս ցուցահանդեսը IFC ավելի գլոբալ ծրագրի մաս է Հայաստանում կլիմայի փոփոխության և կայուն էներգետիկայի զարգացման համար: Նրա խոսքերով, ցուցահանդեսը թույլ կտա հայկական ընկերություններին ծանոթանալ էներգախնայող տեխնոլոգիաների, իսկ ֆինանսական ինստիտուտներին` հասկանալ, որ այդ տեխնոլոգիաների մեջ ներդրումներ կատարելը կարող է լինել հուսալի և շահութաբեր:
Իր հերթին, Ավստրիայի ֆինանսների նախարարը նշել է, որ ցուցահանդեսի նպատակն է շահագրգիռ կողմերի միջև տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացումը և նրանց հետագա համագործակցության համար պլատֆորմի ստեղծումը: «Մենք ցանկանում ենք աջակցել Հայաստանին, որպեսզի նա կարողանա օգտվել էներգառեսուրսների կառավարման ոլորտում ունեցած իր պոտենցիալից»,- ասել է նա:
Ցուցահանդեսը տևելու է մինչև մարտի 12-ը: Ցուցադրությունը կազմակերպվում է IFC Հայաստանի Կայուն էներգետիկայի ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսական աջակցություն է ստանում Ավստրիայի Ֆինանսների նախարարության կողմից։ Նախագիծը ներկայացնում է «Էքսպոմեդիա ցուցահանդեսների նախագծման կենտրոն»-ը։
Հայաստանը դարձել է IFC-ի անդամ և բաժնետեր 1995 թվականին և առ այսօր 110 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ է կատարել 24 ծրագրերի շրջանակներում` աջակցելով ֆինանսական շուկաների, ընդհանուր արտադրության, էներգետիկայի և հանքարդյունաբերության ոլորտներում: IFC-ի խորհրդատվական ծառայություններն իրականացվում են ծրագրերի միջոցով, որոնք ուղղված են ֆինանսական հատվածին, կայուն էներգետիկայի և ներդրումային միջավայրի կանոնակարգման դաշտի պարզեցմանը:

A new trade fair by IFC, a member of the World Bank Group, showcases products and services to help Armenian businesses reduce their energy consumption and thereby improve efficiency and stimulate growth.
Energy Efficiency Expo 2011, held in Moscow House, Yerevan on March 10-12, is designed to provide solutions for businesses, in particular small and medium enterprises, to become more energy efficient by introducing them to vendors and suppliers of energy-efficient equipment. The exhibition is part of IFC’s regional strategy of integrating its investment and advisory services to help companies become more resource efficient and profitable.
“When enterprises use old or obsolete equipment, they have higher operating costs and energy expenditures,” said Thomas Lubeck, IFC Regional Head for the Caucasus. “They also waste significantly more energy, thus contributing to climate change. IFC’s priority is to help companies in the region to become more energy efficient and competitive, and the Armenia Energy Efficiency Expo provides a good opportunity for companies to learn about the latest energy efficiency technologies and products, as well as for the vendors to network with potential customers.”
To stimulate market interest and promote sustainable energy finance, the exhibition also targets banks and universal credit organizations that are planning to develop energy efficiency financing products. The Energy Efficiency Expo is funded by IFC Armenia Sustainable Energy Finance project and presented by ExpoMedia Center of Exhibition Projects. IFC Armenia Sustainable Energy Finance Project is run in collaboration with the Austrian Ministry of Finance.