Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) հետազոտության համաձայն, որն անցկացվել է Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության 100 ներկայացուցիչների շարքում, պարզ է դարձել, որ երկրի արդյունաբերական հատվածը կարող է խնայել իր էներգետիկ ծախսերը մինչև 14,5 տոկոսով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Կովկասի տարածաշրջանի հարցերով IFC ղեկավար Թոմաս Լյուբեքը: Նրա խոսքերով, այդ նպատակով ձեռնարկությունները պետք է ներդրումներ իրականացնեն իրենց արտադրության մեջ էներգաարդյունավետության բարձրացման համար:
Դրա հետ կապված` Լյուբեքը նշել է, որ անցկացված հարցումի արդյունքները վկայում են այն մասին, որ հայկական ընկերությունները մոտ ապագայում ունեն 35 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ անելու ծրագրեր, ինչը կազմում է ավելի քան 200 մլն ԱՄՆ դոլարի շուկայի պոտենցիալ Հայաստանում:
Մարտի 10-ին Երևանում բացվել է Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի կողմից (IFC) կազմակերպված «Էներգաարդյունավետություն Էքսպո 2011» ցուցահանդեսը «Էքսպոմեդիա» ցուցահանդեսային կենտրոնի հետ համատեղ և Ավստրիայի ֆինանսների նախարարության ու Հայաստանի էներգետիկայի նախարարության աջակցությամբ:

10 Март 2011 - 10:04 AMT
Согласно исследованию, проведенному Международной финансовой корпорацией (IFC) – членом Группы Всемирного банка, среди 100 представителей малого и среднего бизнеса Армении, стало ясно, что промышленный сектор страны может сэкономить 14,5% от своих энергетических расходов. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал руководитель IFC по кавказскому региону Томас Любек. По его словам, с этой целью предприятия должны осуществить инвестиций для повышения энергоэффективности в своем производстве.
В связи с этим Томас Любек добавил, что результаты проведенного опроса свидетельствуют о том, что армянские компании намерены инвестировать 35 млн. долларов, что в целом по рынку составляет потенциал в $200 млн.
10 марта в Ереване открылась выставка «Энергоэффективность – Экспо 2011», организатором которой является Международная финансовая корпорация (IFC) совместно с выставочным центром «Экспомедиа» при поддержке министерства финансов Австрии и Министерства энергетики Армении.