Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) հետազոտության համաձայն, որն անցկացվել է Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության 100 ներկայացուցիչների շարքում, պարզ է դարձել, որ երկրի արդյունաբերական հատվածը կարող է խնայել իր էներգետիկ ծախսերը մինչև 14,5 տոկոսով: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Կովկասի տարածաշրջանի հարցերով IFC ղեկավար Թոմաս Լյուբեքը: Նրա խոսքերով, այդ նպատակով ձեռնարկությունները պետք է ներդրումներ իրականացնեն իրենց արտադրության մեջ էներգաարդյունավետության բարձրացման համար:
Դրա հետ կապված` Լյուբեքը նշել է, որ անցկացված հարցումի արդյունքները վկայում են այն մասին, որ հայկական ընկերությունները մոտ ապագայում ունեն 35 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ անելու ծրագրեր, ինչը կազմում է ավելի քան 200 մլն ԱՄՆ դոլարի շուկայի պոտենցիալ Հայաստանում:
Մարտի 10-ին Երևանում բացվել է Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի կողմից (IFC) կազմակերպված «Էներգաարդյունավետություն Էքսպո 2011» ցուցահանդեսը «Էքսպոմեդիա» ցուցահանդեսային կենտրոնի հետ համատեղ և Ավստրիայի ֆինանսների նախարարության ու Հայաստանի էներգետիկայի նախարարության աջակցությամբ:

Thomas Lubeck, IFC Regional Head for the Caucasus, said that, according to the IFC report Energy Efficiency: A New Resource for Sustainable Growth, the Armenian industrial sector could save up to 14.5% of energy costs by further improving energy efficiency.
The 100 companies surveyed indicated plans to invest more than $35 million in energy efficiency in the short term, which represents a market potential of more than $200 million in Armenia, Lubeck told a PanARMENIAN.Net reporter.
Energy Efficiency Expo 2011, held in Moscow House, Yerevan on March 10-12, is designed to provide solutions for businesses, in particular small and medium enterprises, to become more energy efficient by introducing them to vendors and suppliers of energy-efficient equipment. The Energy Efficiency Expo is funded by IFC Armenia Sustainable Energy Finance project and presented by ExpoMedia Center of Exhibition Projects. IFC Armenia Sustainable Energy Finance Project is run in collaboration with the Austrian Ministry of Finance.