Հայաստանում պարենային անվտանգության հետ կապված իրավիճակն անվաբարար է, լրագրողներին հայտարարել է ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Սամվել Ավետիսյանը հանրային լսումների ընթացքում` նվիրված Հայաստանի պարենային անվտանգության հայեցակարգին:Միաժամանակ, նա նշել է, որ ըստ միջազգային չափանիշների, պարենամթերքի կարևորագույն տեսակներով ապահովվածությունը պետք է կազմի 75-80 տոկոս, իսկ Հայաստանում այդ ցուցանիշը կազմում է 79 տոկոս: Փոխնախարարը հաղորդել է, որ հայեցակարգի շրջանակներում ենթադրվում է մինչև 2012-ը ստեղծել Հայաստանի պարենային անվտանգության ծրագիր, որը պետք է խթանի երկրում պարենամթերքի ռազմավարական տեսակների արտադրությունը:
Ավետիսյանը հավելել է, որ չնայած ոչ վատ ցուցանիշներին և հայկական շուկայում պարենամթերքի ֆիզիկական հասանելիության հետ կապված խնդիրների բացակայությանը, հայեցակարգի նպատակն է պարենամթերքով երկրի ինքնաբավության բարձրացումը, ինչպես նաև բնակչության համար տնտեսական մատչելիությունը: Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ ֆիզիկական մատչելիությունն այն է, երբ շուկայում առկա է պարենամթերքի բավարար քանակություն, իսկ տնտեսական մատչելիությունն այն ձեռք բերելու բնակչության հնարավորությունն է:

Ситуация с продовольственной безопасностью в Армении неудовлетворительна, заявил журналистам замминистра сельского хозяйства РА Самвел Аветисян во время общественных слушаний, посвященных концепции продовольственной безопасности Армении. При этом он отметил, что по международным стандартам, самообеспеченность важнейшими видами продовольствия должна составлять 75-80 %, а в Армении этот показатель составляет 76%. Замминистра сообщил, что в рамках концепции предполагается до 2012 года создать программу продовольственной безопасности Армении, которая должна стимулировать производство стратегических видов продовольствия в стране.
Аветисян добавил, что, несмотря на неплохие показатели и отсутствие проблем с физической доступностью продовольствия на армянском рынке, целью концепции является повышение самообеспеченности страны продовольствием, а также его экономическая доступность для населения. Замминистра пояснил, что физическая доступность – когда на рынке есть достаточное количество продовольствия, а экономическая доступность – возможность населения его приобрести.