Հայաստանը գնաճի հետ կապված զգալի խնդիրներ ունի, ինչն ազդում է հիմնականում սննդամթերքի գների բարձրացման վրա: Այդ մասին մարտի 11-ին Երևանում լրագրողներին հայտարարել է Հայաստանում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան: «Բայց մենք սպասում ենք, որ գնաճի տեմպերը` կապված համաշխարհային պարենային շուկայում գնաճի հետ, նվազելու են, և դա անպայման ազդելու է Հայաստանի տնտեսության վրա»,- ասել է նա: Նրա խոսքերով, դա խնդիր է Հայաստանի համար, քանի որ համաշխարհային գների նվազումը պատշաճ կերպով չի ազդում տեղական շուկայի վրա:
Տոլոսան հավելել է, որ 2011-ին արձանագրվել է գների բարձրացում, բայց ԱՄՀ-ն համոզված է, որ համաշխարհային գները նվազելու են, քանի որ գյուղատնտեսության ոլորտը կարող է տեղական շուկան ապահովել անհրաժեշտ արտադրանքով: «Մենք աշխատում ենք 2011-ին գնաճի վերաբերյալ մեր կանխատեսումների վրա, միանշանակ, 2011-ին գնաճն ավելի ցածր է լինելու, քան 2010-ին»,- ասել է նա:

У Армении есть значительные проблемы, связанные с инфляцией, что сказывается на повышении цен, в основном, на продукты питания. Об этом журналистам 11 марта в Ереване заявил постоянный представитель Международного валютного фонда в Армении (IMF) Гиермо Толоса. «Но мы ожидаем, что темпы роста инфляции, связанные с ростом цен на мировом продовольственном рынке понизятся, и это обязательно скажется на экономике Армении», – отметил он. Однако это, по его словам, является проблемой для Армении, так как понижение мировых цен не должным образом отражается на местном рынке.
Гиермо Толоса добавил, что в 2011 году был зафиксирован рост цен, но в IMF уверены, что мировые цены понизятся, поскольку сфера сельского хозяйства сможет обеспечить местный рынок необходимой продукцией. «Мы работаем над нашим прогнозом по инфляции на 2011 год, однозначно, в 2011 году инфляция будет ниже 2010 года», – заверил он.