«Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի հիմնադիր Թաթուլ Մանասերյանը կարծում է, որ Հայաստանը պետք է մշակի Զարգացման ազգային մոդել և չնմանակի հարևան երկրներին, մասնավորապես, Վրաստանին: «Հայաստանի նման երկիրը չի կարող խուսափել իր հարևանների տնտեսության ազդեցությունից: Եթե Վրաստանում տեղի են ունեցել արմատական փոփոխություններ, դա չի նշանակում, որ մենք պետք է նրանից օրինակ վերցնենք, մենք պետք է ընթանանք զարգացման սեփական ճանապարհով»,- ասել է նա մարտի 11-ին` ելույթ ունենալով Երևանում ընթացող «Հայաստանի տնտեսությունը. հայացք դրսից» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ:
Կլոր սեղանին մասնակցում են նաև հյուրեր Բելգիայի Անտվերպենի համալսարանից, ԱՄՆ Մերիլենդի համալսարանից, ԱՄՀ, ՀԲ, ՎԶԵԲ և ԵՀԱԿ ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև տեղի ձեռնարկատերեր:
Միաժամանակ, տնտեսագետն ընդգծել է, որ վերջին ժամանակներն առանձին երկրներ ստեղծել են զարգացման իրենց մոդելները և «նրանցից պետք է սովորել, բայց անհնար է դիմակայել մարտահրավերներին առանց համատեղ ջանքերի»: Այդ առումով Թաթուլ Մանասերյանը հարցականի տակ է դրել գոյություն ունեցող լիբերալ շուկաները և ազատ մրցակցային հարաբերությունները, որտեղ կառավարությունները սուբսիդավորում են առանձին ոլորտները` բերելով ԱՄՆ օրինակը:

Основатель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян считает, что Армении следует разработать свою Национальную модель развития и не равняться на соседние страны, в частности, на Грузию. «Для такой страны, как Армения, невозможно исключить влияние экономик ее соседей. Если в Грузии произошли радикальные изменения, это не означает, что мы должны брать с нее пример, нам следует идти по собственному пути развития», – сказал он 11 марта, выступая в ходе круглого стола на тему «Экономика Армении: взгляд извне», проходящего в Ереване
В круглом столе принимают участие гости из Университета Антверпен Бельгии, Университета Мериленд США, представители таких международных структур, как МВФ, ВБ, ЕБРР и ОБСЕ, а также местные предприниматели.
Одновременно экономист подчеркнул, что за последнее время отдельные страны создали свои модели развития и «у них стоит поучиться, но невозможно противостоять вызовам без совместных усилий». В этом контексте Татул Манасерян поставил под вопрос существующие либеральные рынки и свободные конкурентные отношения, где правительства субсидируют отдельные сферы, приведя пример США.