Աշխարհի այլ կենտրոնական բանկերի նման Հայաստանի Կենտրոնական բանկն ունի միայն երկու գործիք գնաճի դեմ պայքարում` դրամավարկային քաղաքականության խստացում վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացումով և փոփոխությունների կատարում պարտադիր պահեստավորման մեխանիզմում: Այդ մասին մարտի 12-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտնել է ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանը: Դրա հետ կապված` նա նշել է, որ Արևելյան Եվրոպայի և ԱՊՀ շատ երկրներում ավելացել են նաև գնաճի տեմպերը, և այդ երկրների կենտրոնական բանկերը կիրառել են ազդեցության նմանատիպ միջոցներ, մասնավորապես, Ռուսաստանը:
Ինչ վերաբերվում է դրամավարկային քաղաքականության հետագա խստացմանը, Արթուր Ստեփանյանը չի բացառել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի հետագա բարձրացման հնարավորությունը, դժվարանալով պատասխանել, թե որքանով այն կարող է ավելանալ մինչև 2011-ի վերջը: «Մենք առաջիկայում շարունակելու ենք տոկոսադրույքների բարձրացման քաղաքականության իրագործումը կամ դրամավարկային քաղաքականության պայմանների խստացումը: Բայց ահա թե ինչ մակարդակում են լինելու այդ տոկոսադրույքները, կախված է գնաճի հետագա զարգացումից, ներքին և արտաքին միջավայրից»,- ասել է նա:
2011 թ. մարտի 4-ի նիստում Հայաստանի Կենտրոնական բանկի խորհուրդը որոշեց բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով` սահմանելով այն 8.25 տոկոս:

Как и у других центральных банков мира, так и у Центрального банка Армении имеется лишь два инструментария по борьбе с инфляцией – ужесточение денежно-кредитной политики с повышением ставки рефинансирования и внесение изменений в механизм обязательного резервирования. Об этом 12 марта на пресс-конференции в Ереване пояснил начальник управления денежно-кредитной политики Центрального банка Армении Артур Степанян. В связи с этим он добавил, что во многих странах Восточной Европы и СНГ также увеличились темпы роста инфляции, и центральные банки этих стран применили аналогичные механизмы воздействия, в частности Россия.
Что же касается дальнейшего ужесточения денежно-кредитной политики, Артур Степанян не исключил возможности дальнейшего повышения ставки рефинансирования, затруднившись сказать тот уровень, до которого она может быть повышена до конца 2011 года. «Мы в ближайшее время очень вероятно, что продолжим реализацию политики повышения ставок или ужесточения условий денежно-кредитной политики. А вот на каком уровне будут эти ставки – зависит от дальнейших развитий поведения инфляции, внешней и внутренней среды. На данный момент нет оценок относительно того, до какого уровня они могут быть повышены», – подчеркнул он.
Совет Центрального банка Армении на заседании 4 марта решил повысить ставку рефинансирования на 0.5 процентных пункта, установив ее на уровне 8,25%.