Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 11-ին հրավիրել է խորհրդակցություն` տնտեսական քաղաքականության իրականացման առաջնահերթությունների վերաբերյալ: Սերժ Սարգսյանը շեշտել է, որ նախատեսված որևէ ծրագրի ձգձգման կամ ուշացման դեպքում բացատրություններ չպետք է ընդունվեն: «Եթե մեծ, լուրջ ծրագիր է ձախողվել, անպայման պետք է հետևանքներ լինեն, այլապես բոլորս էլ գիտենք, որ ձախողված ծրագրերի արդարացման համար պատասխանատուները կարող են տասից ավելի արդարացումներ բերել»,- ասել է նախագահը:
Ինչպես կարճաժամկետ, այնպես էլ երկարաժամկետ հատվածներում գնաճի հնարավոր զսպումը Հայաստանի համար լինելու է գերակայություն, և այստեղ կարևոր է Հայաստանի կառավարության և կենտրոնական բանկի ավելի կոորդինացված աշխատանքը` համարձակ, ինչպես նաև ոչ ավանդական քայլերով: Այդ մասին մարտի 11-ին հրավիրված խորհրդակցության ժամանակ ասել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Ընդ որում, պետության ղեկավարը նշել է, որ պլանավորված բյուջեի դեֆիցիտի էապես նվազեցված մակարդակը, տնտեսական աշխուժացումը, դրամավարկային քաղաքականությունը որոշակի արդյունքների հանգեցնելու են: «Բայց մեզ դա բավարար չէ, մեզ ավելին է հարկավոր, մենք պետք է ավելի մանրամասն զբաղվենք այս խնդրով, որպեսզի այս խնդրի լուծմանը ներգրավեք նաև մեր վերահսկողական ծառայությանը, տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովին»,- նախագահի խոսքն է մեջբերում հանրապետության ղեկավարի մամլո գրասենյակը:
Այս կապակցությամբ Սերժ Սարգսյանն ավելացրել է, որ հիմա իսկական ժամանակն է մրցակցությունը խթանելու համար: «Անհրաժեշտ է մեծ աշխատանք իրականացնել արտահանողների, ներկրողների հետ և լուրջ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի հասկանանք ապրանքների և, առաջին հերթին, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գնագոյացման գործընթացը»,- ասել է նա: Նախագահի խոսքով, տարեվերջին Հայաստանը պետք է գնաճի առնվազն կրկնակի ցածր մակարդակ ունենա: «Այս նպատակը մշտապես իմ ուշադրության կենտրոնում կլինի»,- նշել է նա:
Հնարավոր է` միահամուռ աշխատանքի շնորհիվ երկրի իշխանություններին կհաջողվի հասնել ցանկալի արդյունքների, որի հետևանքով Հայաստանում կձևավորվի զարգացման ազգային մոդել, որի մասին խոսում է «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի հիմնադիր Թաթուլ Մանասերյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանը պետք է մշակի Զարգացման ազգային մոդել և չնմանակի հարևան երկրներին, մասնավորապես, Վրաստանին: «Հայաստանի նման երկիրը չի կարող խուսափել իր հարևանների տնտեսության ազդեցությունից: Եթե Վրաստանում տեղի են ունեցել արմատական փոփոխություններ, դա չի նշանակում, որ մենք պետք է նրանից օրինակ վերցնենք, մենք պետք է ընթանանք զարգացման սեփական ճանապարհով»,- ասել է նա:

Президент Армении накануне созвал совещание и определил приоритеты экономики страны, при этом он наказал не расслабляться ответственным за те сферы, в которых в 2010 году был зафиксирован рост. Более этого глава государства подчеркнул, что в случае задержки или невыполнения какой-либо программы, никакие объяснения приниматься не должны. “Если провалена большая, серьезная программа, обязательно должны быть выводы, иначе все мы знаем, что ответственные могут найти десятки оправданий для объяснения причин ее провала”, – заявил президент.
Таким образом, как в краткосрочной, так и в долгосрочной перспективе сдерживание инфляции будет для Армении приоритетом, и в этом направлении важна скоординированная работа правительства страны и Центрального банка с применением как традиционных, так и смелых шагов. Сокращение бюджетного дефицита, активизация экономики и реализуемая денежно-кредитная политика приведут к определенным результатам. Серж Саргсян пришел к выводу: сейчас настало самое время заняться проблемой стимулирования конкуренции. Должна быть проделана работа с экспортерами, импортерами и предприняты серьезные шаги, чтобы понять механизм ценообразования и, в первую очередь, на товары первой необходимости. Цель одна – по итогам года в Армении должна быть зафиксирована инфляция как минимум в два раза меньше 2010 года.
Серж Саргсян поручил обеспечить больший рост во всех сферах экономики, начиная от сельского хозяйства и кончая строительством, и не боятся реформ, которые рано или поздно должны перейти в более активную фазу. При этом президент допускает, что в достижении поставленных целей и реализации запланированных программ возможны как традиционные, так и нетрадиционные, смелые шаги.
Возможно, работая сообща, властям страны и удастся достичь желаемых результатов, в результате чего в Армении сформируется своя национальная модель развития, о которой говорит основатель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян. Действительно, за последнее время отдельные страны создали свои модели развития и «у них стоит поучиться, но невозможно противостоять вызовам без совместных усилий». Одновременно он поставил под вопрос существующие либеральные рынки и свободные конкурентные отношения, где правительства субсидируют отдельные сферы, приведя пример США. «Для такой страны, как Армения, невозможно исключить влияние экономик ее соседей. Если в Грузии произошли радикальные изменения, это не означает, что мы должны брать с нее пример, нам следует идти по собственному пути развития», – считает экономист.