Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ն և Զարգացման եվրասիական բանկը (ԶԵԲ) մարտի 15-ին ստորագրել են համագործակցության հիմնարար համաձայնագիր: «Այն կհեշտացնի ԶԵԲ մասնակցությունը զարգացող շուկաներում IFC ներդրումային նախագծերի համաֆինանսավորման դեպքում»,- ասվում է ԶԵԲ պաշտոնական կայքում տեղադրված հաղորդագրությունում:
«Գլոբալ և տարածաշրջանային ֆինանսական ինստիտուտները պետք է միասին աշխատեն իսկապես զգալի արդյունքների հասնելու համար, և այդ համաձայնությունը թույլ կտա մեզ ավելի արագ ներգրավել ֆինանսավորումն այնտեղ, որտեղ դա անհրաժեշտ է»,- նշել է Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով IFC տնօրեն Սնեժանա Ստոիլկովիչը:
«Այդ համաձայնագիրը IFC-ի հետ մեր համագործակցության նոր քայլն է: Այն նոր խթան կհաղորդի մեր համատեղ ջանքերին մեր երկրների տնտեսությունների առանցքային հատվածների զարգացման աջակցության գործում, մասնավորապես, ենթակառուցվածքի և ֆինանսական հատվածի»,- ասել է ԶԵԲ կառավարման նախագահ Իգոր Ֆինոգենովը:

The International Financial Corporation (IFC) and the Eurasian Development Bank (EDB) signed a base agreement on cooperation, which will facilitate EDB’s participation in co-financing of IFC investment projects in developing markets, according to the EDB website.
“Global and regional financial institutions should work jointly to achieve striking results. This agreement will allow us to correctly attract financial flows,” said Snezana Stoiljkovic, IFC Director for Eastern Europe and Central Asia.
“This agreement is a new stride in cooperation with this IFC. It’s will transmit an impulse to our joint efforts for development of key economy sectors,” commented Igor Finogenov, EDB board chairman.