Իրանի նախագահի խորհրդական, Ազատ և հատուկ տնտեսական գոտիների կազմակերպության ղեկավար Բեհրուզ Բակաին Պարսից ծոցի Քեշմ կղզու վրա «Հալիջե ֆարս» կամրջի շինարարության արարողության պաշտոնական մեկնարկի ժամանակ հայտարարել է, որ Ազատ տնտեսական գոտիների բանկի ստեղծման թույլտվություն է տրվում, հայտնում է «ԻՐԻԲ նյուզը»: Ըստ Բեհրուզ Բակաիի, զարգացած բանկային համակարգը ազատ տնտեսական գոտների ենթակառուցվածքների կարևորագույն տարրերից մեկն է և արդեն 21.03.11-ից հետո բանկի բաժնետոմսերը կհանվեն վաճառքի:
Բակաին հայտարարել է, որ Ազատ և հատուկ տնտեսական գոտիների կազմակերպության քաղաքականությունն ուղղված է օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանն ու ապրանքնեի տարանցմանը բոլոր տնտեսական գոտիներում:
«Չխախտելով Հայաստանում գործող հարկային ու մաքսային կարգը՝ մենք մտադիր ենք 2-3 ազատ տնտեսական գոտի ստեղծել երկրում: Կառավարությունն արդեն իսկ հավանություն է տվել համապատասխան օրենսդրական նախաձեռնությանը, որը քննարկման է ներկայացվել խորհրդարանում»,-լրագրողներին է ասել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը՝ անդրադառնալով նախարարության 2011թ. ծրագրերին: Ըստ նախարարի, առաջին գոտին, հավանաբար, կստեղծվի «Մարս» գործարանի տարածքում, երկրորդը՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի: «Անմիջական աշխատանքները մենք կկարողանանք սկսել ամռանը կամ աշնանը»,-հավելել է նա: Եվս երկու գոտիների ստեղծումը միջնաժամկետ ծրագրի խնդիր է: ՏՏ ոլորտի ազատ գոտի կարող է ստեղծվել Հրազդանի կիրճում, և, անշուշտ, Գյումրիի տեխնոպարկի տարածքում:

15 Март 2011 - 07:26 AMT
Советник президента Ирана, глава Организации по делам свободных и особых экономических зон Бехруз Бакаи на официальной церемонии начала строительства моста «Халидже Фарс» на острове Кешм в Персидском заливе заявил о выдаче разрешения на создание Банка свободных экономических зон (банка «Мантагейе азад»), сообщает агентство «ИРИБ ньюз».
По словам Бехруза Бакаи, развитая банковская сеть является одним из важнейших элементов инфраструктуры свободных экономических зон, и в начале нового 1390 года (после 21.03.11) акции Банка свободных экономических зон поступят в продажу.
Бехруз Бакаи заявил, что политика Организации по вопросам свободных и особых экономических зон страны направлена на привлечение иностранных инвестиций и на развитие транзита товаров во всех экономических зонах.
Не нарушая действующую налоговую и таможенную систему, в Армении планируется создать 2-3 свободные экономические зоны в 2011 году. Правительство уже одобрило соответствующую законодательную инициативу, которая представлена на обсуждение в парламенте. Первая СЭЗ, по всей вероятности, будет создана на территории завода «Марс», вторая – на территории международного аэропорта «Звартноц». Создание еще двух СЭЗ является задачей среднесрочного плана. Свободная зона в сфере информационных технологий может быть создана в Разданском ущелье и, конечно, на территории технопарка в Гюмри.