Իրանի նախագահի խորհրդական, Ազատ և հատուկ տնտեսական գոտիների կազմակերպության ղեկավար Բեհրուզ Բակաին Պարսից ծոցի Քեշմ կղզու վրա «Հալիջե ֆարս» կամրջի շինարարության արարողության պաշտոնական մեկնարկի ժամանակ հայտարարել է, որ Ազատ տնտեսական գոտիների բանկի ստեղծման թույլտվություն է տրվում, հայտնում է «ԻՐԻԲ նյուզը»: Ըստ Բեհրուզ Բակաիի, զարգացած բանկային համակարգը ազատ տնտեսական գոտների ենթակառուցվածքների կարևորագույն տարրերից մեկն է և արդեն 21.03.11-ից հետո բանկի բաժնետոմսերը կհանվեն վաճառքի:
Բակաին հայտարարել է, որ Ազատ և հատուկ տնտեսական գոտիների կազմակերպության քաղաքականությունն ուղղված է օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանն ու ապրանքնեի տարանցմանը բոլոր տնտեսական գոտիներում:
«Չխախտելով Հայաստանում գործող հարկային ու մաքսային կարգը՝ մենք մտադիր ենք 2-3 ազատ տնտեսական գոտի ստեղծել երկրում: Կառավարությունն արդեն իսկ հավանություն է տվել համապատասխան օրենսդրական նախաձեռնությանը, որը քննարկման է ներկայացվել խորհրդարանում»,-լրագրողներին է ասել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը՝ անդրադառնալով նախարարության 2011թ. ծրագրերին: Ըստ նախարարի, առաջին գոտին, հավանաբար, կստեղծվի «Մարս» գործարանի տարածքում, երկրորդը՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի: «Անմիջական աշխատանքները մենք կկարողանանք սկսել ամռանը կամ աշնանը»,-հավելել է նա: Եվս երկու գոտիների ստեղծումը միջնաժամկետ ծրագրի խնդիր է: ՏՏ ոլորտի ազատ գոտի կարող է ստեղծվել Հրազդանի կիրճում, և, անշուշտ, Գյումրիի տեխնոպարկի տարածքում:

Iranian President’s advisor, head of the organization for free and special economic zones Behrooz Baghai announced that the permission for establishment of a bank of free economic zones has been already issued.
According to him, a developed banking system is one of the vital elements of the infrastructures of free economic zones.
“The organization’s policy is aimed to attract foreign investments and development of transit of cargo in all economic zones,” he said.
Armenia is also planning to create 2 or 3 free economic zones in 2011. The government has already approved a relevant legislative initiative, which is submitted to the parliament. The zones are likely to be located in Mars plant and Zvartnots Airport. Works will kick off in summer or autumn. Besides, the technopark in Gyumri may host free IT trade zone. Investments will be private while the government will create favorable conditions. The initiative supposes increase in job opportunities and export-bound high-quality production.