Չնայած նրան, որ Հայաստանում տարիներ շարունակ նշվում է Սպառողների իրավունքների պաշտպանության համաշխարհային օրը, այնուամենայնիվ, սպառողների իրավունքները Հայաստանում խախտվում են բոլոր ոլորտներում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» ՀԿ-ի նախագահ Լուսինե Յագուբյանը: Նա կոչ է արել քաղաքացիներին «մի կողմ դնել լուռ անտարբերությունն» ու առավել ակտիվ պաշտպանել սեփական իրավունքները: Ըստ փորձագետի, իրավունքների ու պարտավորությունների ոլորտում առանց գրագիտության մակարդակի բարձրացման հնարավոր չէ բարելավել սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը: Ինչպես ասել է Լուսինե Յագուբյանը, բնակչության գրագիտության բարձրացման նպատակով կազմակերպությունը նախաձեռնում է մի շարք միջոցառումներ՝ սեմինարներ, քննարկումներ, բուկլետների տարածում:
«Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» ՀԿ-ի փոխնախագահ Կարեն Չիլինգարյանը նշել է, որ ամենից շատ սպառողների իրավունքները խախտվում են հանրային ծառայությունների ու առևտրի ոլորում: Մասնավորապես, նա նշել է այն քայլերը, որ կազմակերպությունը ձեռնարկեց 2006-2007թթ. Beeline-ի կողմից չհիմնավորված պարտքերի մարման գործում: Ըստ նրա, ՀՀ «Սպառողների իրավունքների պաշտպանության» մասին օրենքի համաձայն առևտրի կետերը պարտավոր են 14 օրվա ընթացքում փոխանակել ապրանքը, որը չի համապատասխանում սպառողի պահանջներին (օրինակ, հագուստի կամ կոշիկի չափը), կամ փոխհատուցել ապրանքը, որը չի համապատասխանում իր ապրանքային որակին: «Սակայն, փոքր խանութներից շատերում նույնիսկ ցուցանակ կա՝ գնված ապրանքը ետ չի վերցվում»,-ասել է Չիլինգարյանը:

15 Март 2011 - 10:33 AMT
Не смотря на то, что в Армении на протяжении многих лет отмечается Всемирный день защиты прав потребителей, тем не менее, права потребителей в Армении нарушаются практически во всех сферах. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила председатель ОО «Защита прав потребителей» Армении Люсине Ягубян. В связи с этим она призвала граждан страны «оставить в стороне безмолвное безразличие» и более активно отстаивать свои права. По мнению эксперта, без повышения грамотности граждан в отношении своих прав и обязанностей в Армении не возможно улучшить социально-экономическую ситуацию. Как сообщила Люсине Ягубян, с целью повышения грамотности населения, организация инициирует целый ряд мероприятий – семинары, обсуждения, раздача буклетов и установление стендов.
Касаясь отдельных сфер, где больше всего нарушаются права потребителей, заместитель председателя ОО «Защита прав потребителей» Карен Чилингарян сказал, что это сфера предоставления общественных услуг и сфера торговли. В частности, он отметил шаги организации по списанию необоснованных долгов, предъявленных со стороны Beeline d 2006-2007 гг. Помимо этого, по его словам, согласно закону РА «О защите прав потребителей» торговые точки обязаны в течение 14 дней обменять товар, который не соответствует требованиям потребителя (например, размер одежды или обуви), либо компенсировать товар, не соответствующий своим товарным качествам. «Однако, во многих маленьких магазинах Армении есть даже вывеска: «приобретенный товар не принимается обратно», – подчеркнул Карен Чилингарян.
15 марта в мире отмечается Всемирный день защиты прав потребителей (World Consumer Rights Day), который принято отмечать в годовщину выступления президента США Джона Ф. Кеннеди (John F Kennedy) в Конгрессе в 1961 году. В выступлении президента были сформулированы четыре основных права потребителя: право на безопасность, право на информацию, право на выбор и право быть услышанным.