Իրանի նավթամթերքի բաշխման ազգային ընկերության գլխավոր տնօրեն Ֆարիդ Ամերի հայտարարել է, որ նպատակային սուբսիդիաների հատկացման հետ մեկտեղ նավթամթերքի սպառման ոլորտում խնայած գումարը կազմել է 1,8 մլրդ դոլար, և գալիք տարում Իրանը բենզինի հուսալի արտահանող կդառնա, հաղորդում է «ԻՐԻԲ նյուզը»:
Երևանը և Թեհրանը փետրվարի 12-ին պայմանավորվածության են հանգել Հայաստանին 1.5 լիտր բենզին և դիզելային վառելիք տրամադրելու մասին: «Ըստ համաձայնագրի, Իրանն ամեն օր Երևան է արտահանելու 750 հազար լիտր բենզին և 750 հազար դիզվառելիք»,- հայտնել է Իրանի նավթարդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ալիրեզ Զեյգամին Թեհրանում ՀՀ բնապահպանության նախարար Արմեն Մովսիսյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Հայաստանը և Իրանը մտադիր են մինչև 2014-ը կառուցել 8 դյույմ լայնությամբ 365 կմ-անոց նավթատար: Այդ ծրագրի շուրջ պայմանավորվածության կողմերը հանգել են հունվարին Ալիրեզ Զեյգամիի՝ Երևան կատարած այցի շրջանակներում: Բացի դրանից, կողմերը քննարկել են համագործակցության ընդլայնումը էներգետիկ և գազային ոլորտներում:

15 Март 2011 - 17:49 AMT
Генеральный директор Иранской национальной компании по распределению нефтепродуктов Фарид Амери заявил, что одновременно с предоставлением целевых субсидий экономия в области потребления нефтепродуктов составила 1,8 млрд долларов, и в будущем году Иран станет надежным экспортером бензина, сообщает агентство «ИРИБ ньюз».
12 февраля Ереван и Тегеран достигли договоренностей по поставке 1,5 млн литров бензина и дизельного топлива в Армению. «Согласно соглашению, Иран будет ежедневно экспортировать 750 тыс. литров бензина и 750 тыс. литров дизельного топлива в Ереван», – заявил заместитель министра нефтяной промышленности Ирана Алиреза Зейгами на встрече с министром энергетики Армении Арменом Мовсисяном в Тегеране.
Армения и Иран также намерены построить 365-километровый нефтепровод шириной в 8 дюймов к 2014 году. Договоренность по этой программе была достигнута в январе в рамках визита Алиреза Зейгами в Ереван. Помимо этого, стороны обсудили расширение сотрудничества в энергетической и газовой сферах.