Այսօր Հայաստանում արդեն ապահովագրված է ավտոտրանսպորտային միջոցների 83 տոկոսը, 3 տոկոսը հանվել է հաշվառումից և 14 տոկոսը չի ապահովագրվել: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ավտոապահովագրողների բյուրոյի գործադիր տնօրեն Վահան Ավետիսյանը: Դրա հետ կապված` նա հույս է հայտնել, որ առաջիկայում Հայաստանում կապահովագրվի ավտոտրանսպորտային միջոցների 90 տոկոսը, ինչն ԱՊՊԱ ծածկույթի բավական լավ ցուցանիշ է աշխարհի այլ երկրների համեմատ: «Դա խոսում է միայն մեր քաղաքացիների օրինապահության մասին»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերվում է վարորդների շարքում խարդախությունների դեպքերին, որոնք նպատակ ունեն ավելի մեծ փոխհատուցում ստանալ, ապա Վահան Ավետիսյանը նախազգուշացրել է անբարեխիղճ վարորդներին չդիմել խարդախության, քանի որ նրանք չեն կարող օգտվել բոնուս-մալուս համակարգի խրախուսանքներից, որն ուժի մեջ է մտնելու 2013-ին և նախատեսում է ապահովագրական պայմանագրի արժեքի նվազեցում այն վարորդների համար, որոնք ունեն բարձր ստաժ և վարորդական լավ պատմություն:

Executive Director of the Bureau of Motor Vehicle Insurers of Armenia Vahan Avetisyan said that 83% of vehicles have been already insured in Armenia, 3% of cars – have been deregistered, while 14% of cars – have not been insured.
During a press conference in Yerevan, Avetisyan expressed hope that 90% of vehicles will be insured in Armenia soon, what is a good index for the mandatory vehicle insurance compared to other countries of the world. "It proves that our citizens are law-abiding," he said.
As for machinations among drivers for obtainment of greater compensation, Avetisyan warned dishonest drivers against it, as they will be deprived of the opportunity to use the reward system – bonus-malus – that will be introduced in 2013 and envisages decrease in the cost of insurance policy for drivers with long and safe driving record.