Այսօր Հայաստանում արդեն ապահովագրված է ավտոտրանսպորտային միջոցների 83 տոկոսը, 3 տոկոսը հանվել է հաշվառումից և 14 տոկոսը չի ապահովագրվել: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ավտոապահովագրողների բյուրոյի գործադիր տնօրեն Վահան Ավետիսյանը: Դրա հետ կապված` նա հույս է հայտնել, որ առաջիկայում Հայաստանում կապահովագրվի ավտոտրանսպորտային միջոցների 90 տոկոսը, ինչն ԱՊՊԱ ծածկույթի բավական լավ ցուցանիշ է աշխարհի այլ երկրների համեմատ: «Դա խոսում է միայն մեր քաղաքացիների օրինապահության մասին»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերվում է վարորդների շարքում խարդախությունների դեպքերին, որոնք նպատակ ունեն ավելի մեծ փոխհատուցում ստանալ, ապա Վահան Ավետիսյանը նախազգուշացրել է անբարեխիղճ վարորդներին չդիմել խարդախության, քանի որ նրանք չեն կարող օգտվել բոնուս-մալուս համակարգի խրախուսանքներից, որն ուժի մեջ է մտնելու 2013-ին և նախատեսում է ապահովագրական պայմանագրի արժեքի նվազեցում այն վարորդների համար, որոնք ունեն բարձր ստաժ և վարորդական լավ պատմություն:

На сегодняшний день в Армении уже застраховано 83% автотранспортных средств, 3% – сняты с учета и 14% – не застраховано. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил исполнительный директор Бюро автостраховщиков Армении Ваган Аветисян. В связи с этим он выразил надежду, что в ближайшее время в Армении будет застраховано 90% автотранспортных средств, что является достаточно хорошим показателем покрытия ОСАГО по сравнению с другими странами мира. «Это говорит о законопослушности наших граждан», – подчеркнул он.
Что же касается случаев мошенничества среди водителей, с целью получения большей компенсации, то Ваган Аветисян предупредил недобросовестных водителей не прибегать к мошенничеству, так как они не смогут воспользоваться системой поощрения бонус-малус, которая вступит в силу в 2013 году и предусматривает снижение стоимости страхового полиса для водителей с высоким стажем и хорошей историей вождения.