Հայաստանը, որը գտնվում է սեյսմիկ գոտում, պետք է դասեր քաղի Ճապոնիայում ստեղծված իրավիճակից և զարգացնի էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրները: Երևանում մարտի 16-ին նման կարծիք է հայտնել «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանի էներգետիկ հաշվեկշռի գրեթե կեսը ձևավորվում է միջուկային վառելիքի հաշվին: Եվ չնայած նրան, որ Հայկական ԱԷԿ-ն ապահովում է համապատասխան անվտանգություն, այնուամենայնիվ, անհրաժեշտ է հաշվի առնել տեխնիկական անվտանգության ապահովման համաշխարհային ձեռքբերումները:
Ինչպես նշել է Մանասերյանը, Ճապոնիայում ստեղծված արտակարգ իրավիճակն ահազանգ է հանդիսացել աշխարհի այլ երկրների համար, մասնավորապես ԵՄ երկրներն արդեն խոսում են էներգետիկ պլանները վերանայելու անհրաժեշտության մասին և էներգետիկ անվտագությունը բարձրացնելու համար անցում են կատարում այլընտրանքային պաշարների:

Для Армении, которая находится в сейсмической зоне, стоит извлечь уроки из ситуации, которая сложилась в Японии после землетрясения и развивать альтернативные источники энергии. Такое мнение на пресс-конференции 16 марта в Ереване высказал руководитель исследовательского центра «Альтернатива», доктор экономических наук Татул Манасерян.
По его словам, практически половина энергетического баланса Армении формируется за счет ядерного топлива. И несмотря на то, что на армянской АЭС обеспечивается соответствующая безопасность, тем не менее, необходимо учитывать мировые достижения по линии обеспечения технической безопасности.
Как отметил Татул Манасерян, ЧС в Японии послужила сигналом для других стран мира, в частности, страны ЕС уже говорят о необходимости пересмотра энергетических планов и для повышения энергетической безопасности перейти на альтернативные ресурсы.