Հայաստանը և Վրաստանը նախատեսում են համագործակցել տրանսպորտային ոլորտում: Մարտի 18-ին Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը և Վրաստանի տարածաշրջանային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար Ռամազ Նիկոլաիշվիլին Երևանում ստորագրել են «Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ոլորտում փոխըմբռնման և համագործակցության մասին» հուշագիր: Վարդանյանի խոսքերով, Վրաստանում առաջին կարգի ճանապարհների կառուցման մեծ փորձ կա, որի հետ ցանկանում է ծանոթանալ Հայաստանը: Միաժամանակ, նա նշել է, որ անհրաժեշտություն կա համակարգել երկու երկրներում ճանապարհների շինարարությունը` հաշվի առնելով ճանապարհային շինարարության այնպիսի տարածաշրջանային նախագծեր, ինչպիսիք են Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղին Հայաստանում, ինչպես նաև Վրաստանում Խուլո լեռնանցքի միջով ավտոճանապարհի կառուցումը: Այն կարճացնելու է Հայաստանից Բաթումի ճանապարհը 200 կմ-ով: «Մենք ոչ միայն գործընկերն ենք, այլ նաև մտերիմ ընկերներ: Հուսով եմ, որ դա կօգնի մեր նախարարությունների միջև համագործակցությանը»,- ասել է Վարդանյանը
Իր հերթին, Նիկոլաիշվիլին հաղորդել է, որ Հայաստանն իրական ժամանակում տեղեկատվություն է ստանալու Լարսի ՀԱԿ-ում ճանապարհի իրավիճակի մասին, որպեսզի կարողանա կառավարել իր բեռնափոխադրումները: Վրաստանը նախատեսում է վերականգնել Լարս ՀԱԿ-ի ճանապարհը, քանի որ դա շատ կարևոր ճանապարհ է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Վրաստանի համար: Նա նաև ասել է, որ հայկական և վրացական ընկերությունները կարող են մասնակցել երկու երկրների ճանապարհաշինության մրցույթներին: Դրա հետ կապված` Նիկոլաիշվիլին նշել է, որ եթե ճանապարհի շինարարության արժեքը գերազանցի 2 մլն դոլարը, ապա Վրաստանն անպայման կհայտարարի միջազգային մրցույթ:

Армения и Грузия планируют сотрудничать в транспортной сфере.18 марта министр транспорта и связи Армении Манук Варданян и министр регионального развития и инфраструктур Грузии Рамаз Николаишвили подписали в Ереване меморандум «О взаимопонимании и сотрудничестве в области транспортных инфраструктур». По словам Варданяна, у Грузии большой опыт в строительстве дорог первой категории, с которым хочет ознакомиться Армения. При этом он заметил, что также есть необходимость координации строительства дорог в двух странах с учетом таких региональных проектов дорожного строительства как автомагистраль Север-юг в Армении, а также строительство в Грузии автотрассы через перевал Хулио, что укоротит путь из Армении в Батуми и Поти на 200 км. «Мы не только коллеги, но и близкие друзья. Я надеюсь, это поможет сотрудничеству между нашими министерствами», – сказал Варданян.
В свою очередь Николаишвили сообщил, что Армения будет в реальном времени получать информацию о ситуации на дороге на КПП Ларс, чтобы она могла управлять своими грузоперевозками. Грузия планирует реабилитировать дорогу на КПП Ларс, так как это очень важная дорога как для Армении, так и для Грузии. Он также сказал, что армянские и грузинские компании смогут участвовать в тендерах на строительство дорог в двух странах. В связи с этим Рамаз Николаишвили заметил, что если строительство дороги превысит $2 миллиона, то Грузия обязательно объявит международный тендер.