«HSBC բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի հրապարակված տարեկան շահույթը մինչև հարկումը ավելի քան կրկնապատկվել է, կազմելով 5.9 միլիարդ դրամ, ինչը 132 տոկոսով բարձր է 2009 թվականի համադրելի ցուցանիշից: Այդ մասին մարտի 18-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է բանկի գլխավոր ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը: «Դա Հայաստանի բանկային համակարգի լավագույն ցուցանիշներից է, մենք նման ցուցանիշի հասել ենք մեր հաճախորդների շնորհիվ»,- ասել է նա:
Նրա խոսքերով, բանկը 2010-ին ապահովել է հիմնական ցուցանիշների աճ. բանկի ակտիվները աճել են 7 տոկոսով` կազմելով 145 միլիարդ դրամ: Հաճախորդներին տրված համախառն վարկերը աճել են 31 տոկոսով` կազմելեվ 86 միլիարդ դրամ, որից իրավաբանական անձ հաճախորդներին տրամադրված վարկերը կազմել են 65 միլիարդ դրամ: Վերջինս 67 տոկոսով բարձր է 2009 թվականի համադրելի ցուցանիշից: Հաճախորդների ավանդները 2010 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ նախորդ տարվա համեմատ նվազել են 4 տոկոսով` կազմելով 107 միլիարդ դրամ:
Ինչպես նշել է Թառումյանը, բանկը նման արդյունքների հասել է նաև իր բաժնետերերի հաշվին, որոնց շնորհիվ 2010-ին բանկն ավելացրել է իր կանոնադրական կապիտալը, ինչը թույլ է տվել նրան առաջատար դիրքեր զբաղեցնել Հայաստանի բանկային համակարգում:
Նրա խոսքերով, 2011-ին բանկը մտադիր է աճ ապահովել բոլոր հիմնական ցուցանիշներով, մասնավորապես բանկը զգալիորեն ավելացնելու է վարկավորման ծավալները, վերսկսելու է ավտովարկերի և սպառողական վարկերի տրամադրումը, ինչը թույլ է տալու նրան մտնել Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարների եռյակի մեջ:

Опубликованная до налогообложения прибыль ЗАО «HSBC Банк Армения» увеличилась более, чем в два раза, составив 5,9 млрд. драмов, что на 132% больше соответственного показателя 2009 года. Об этом 18 марта на пресс-конференции в Ереване сообщил генеральный финансовый директор банка Геворг Тарумян. «Это один из лучших показателей в банковской системе Армении, такого показателя нам удалось достичь благодаря нашим клиентам», – подчеркнула он.
По его словам, банк обеспечил рост основных показателей в 2010 году: активы банка выросли на 7%, составив 145 млрд. драмов, совокупные кредиты, выданные клиентам, выросли на 31%, составив 86 млрд. драмов, из которых 65 млрд. драмов – кредиты, выданные юридическим лицам, что на 67% выше показателя 2009 года. При этом вклады клиентов по состоянию на 31 декабря 2010 года сократились на 4% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив 107 млрд. драмов.
Как отметил Геворг Тарумян, подобных результатов банку удалось добиться также за счет своих акционеров, благодаря которым в 2010 году банк увеличил свой уставной капитал, что позволило ему занять передовые позиции в банковской системе Армении.
Генеральный финансовый директор добавил, что в 2011 году банк намерен также обеспечить рост по всем основным показателям. В частности, «HSBC Банк Армения» значительно увеличит объемы кредитования, банк возобновил выдачу автокредитов и других потребительских кредитов, что позволит ему войти в тройку лидеров банковской системы Армении.