HSBC խմբի հրապարակված շահույթը մինչև հարկումն ավելի քան կրկնապատկվել է` կազմելով 19 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Այդ մասին մարտի 18-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է «HSBC բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը: Հիմնական գործունեությունից շահույթը մինչ հարկումը աճել է 5 միլիարդ դոլարով կամ 36 տոկոսով` կազմելով 18.4 միլիարդ դոլար:
«2010-ին HSBC խմբի ներկայության բոլոր հատվածները և տարածաշրջաններն ապահովել են շահույթ, ընդ որում ամենամեծ ավանդը բաժին է ընկել Ասիային»,- ասել է նա: 2010-ին ապահովվել է վարկային ավանդների աճ 8 տոկոսով, ինչը կազմել է 1 տրիլիոն դոլար, իսկ ներգրավված ավանդներն աճել են 7 տոկոսով և կազմել 1.2 տրլն դոլար: Միաժամանակ, Քլիֆորդի խոսքերով, կրճատվել են անտոկոս վարկերի կորուստները` կազմելով 14 մլրդ դոլար: 2010-ի ընթացքում խումբը հայտարարել է շահաբաժինների վճարման մասին 6.3 մլրդ դոլարով:
«Եթե ամփոփել արդյունքները, ապա 2010-ի արդյունքները բավական լավ են եղել, որի հետևանքով HSBC-ն ամրապնդել է իր դիրքերը շուկայում: Բնական է, այս տարի և հաջորդ տարի սպասվում են մեծ դժվարություններ HSBC գործունեության համար, միաժամանակ կան նաև լավ հնարավորություններ, որոնք կապված են Չինաստանի տնտեսության աճի, տնտեսական գլոբալացման հետ, ինչն ապահովելու է բանկային ծառայությունների պահանջարկի աճ»,- ասել է նա:

Опубликованная до налогообложения прибыль Группы HSBC в 2010 году увеличилась более чем в два раза, составив 19 млрд. драмов. Об этом 18 марта на пресс-конференции в Ереване сообщила генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Астрид Клиффорд. Прибыль Группы от основной деятельности до налогообложения увеличилась в 2010 году на 5 млрд. долларов, что на 36% больше аналогичного показателя 2009 года, и составила 18,4 млрд. долларов.
«В 2010 году все сегменты и регионы присутствия Групп HSBC обеспечили прибыль, при этом наибольший вклад пришелся на Азию», – подчеркнула она. В связи с этим банкир отметила, что Группа продолжает быть клиентоориентированной. В 2010 году, был обеспечен рост по кредитным вкладам на 8%, что составило 1 трлн. долларов, а привлеченные депозиты возросли на 7% и составили 1,2 трлн. долларов. При этом, по словам Астрид Клиффорд, сократились потери от обесценения кредитов, составив 14 млрд. долларов. В течение 2010 году Группа объявила о выплате дивидендов в размере 6,3 млрд. долларов.
«Если подвести итоги, то результаты 2010 года были достаточно хорошими, в результате чего HSBC укрепил свои позиции на рынке. Естественно, в этом году и в следующем ожидаются большие трудности для деятельности HSBC, одновременно есть и хорошие возможности, которые связаны с ростом экономики Китая, экономической глобализации, что обеспечит повышение спроса на банковские услуги», – добавила он.