HSBC խմբի հրապարակված շահույթը մինչև հարկումն ավելի քան կրկնապատկվել է` կազմելով 19 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Այդ մասին մարտի 18-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է «HSBC բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը: Հիմնական գործունեությունից շահույթը մինչ հարկումը աճել է 5 միլիարդ դոլարով կամ 36 տոկոսով` կազմելով 18.4 միլիարդ դոլար:
«2010-ին HSBC խմբի ներկայության բոլոր հատվածները և տարածաշրջաններն ապահովել են շահույթ, ընդ որում ամենամեծ ավանդը բաժին է ընկել Ասիային»,- ասել է նա: 2010-ին ապահովվել է վարկային ավանդների աճ 8 տոկոսով, ինչը կազմել է 1 տրիլիոն դոլար, իսկ ներգրավված ավանդներն աճել են 7 տոկոսով և կազմել 1.2 տրլն դոլար: Միաժամանակ, Քլիֆորդի խոսքերով, կրճատվել են անտոկոս վարկերի կորուստները` կազմելով 14 մլրդ դոլար: 2010-ի ընթացքում խումբը հայտարարել է շահաբաժինների վճարման մասին 6.3 մլրդ դոլարով:
«Եթե ամփոփել արդյունքները, ապա 2010-ի արդյունքները բավական լավ են եղել, որի հետևանքով HSBC-ն ամրապնդել է իր դիրքերը շուկայում: Բնական է, այս տարի և հաջորդ տարի սպասվում են մեծ դժվարություններ HSBC գործունեության համար, միաժամանակ կան նաև լավ հնարավորություններ, որոնք կապված են Չինաստանի տնտեսության աճի, տնտեսական գլոբալացման հետ, ինչն ապահովելու է բանկային ծառայությունների պահանջարկի աճ»,- ասել է նա:

HSBC’s universal banking model delivered profit in every customer group and region, including North America, for first time since 2006.
According to 2010 annual results, underlying pre-tax profit up by almost US$5bn or 36% to US$18.4bn; Pre-tax profit more than doubled to US$19bn on a reported basis; Profit attributable to shareholders rose to US$13.2bn (2009: US$5.8bn); Loan impairment charges down US$12.4bn to US$14bn, lowest since 2006; Earnings per share up 115% to US$0.73 (2009: US$0.34); Dividends declared in respect of 2010 totaled US$6.3bn, or US$0.36 per ordinary share, with a fourth interim dividend for 2010 of US$0.12 per ordinary share.
“In 2010, all segments and regions of HSBC Group presence secured profit, the biggest contribution being from Asia,” Chief Executive Officer of HSBC Bank Armenia, Ms. Astrid Clifford said.
She also emphasized that the Group continues to pursue a client-oriented policy.
“Summarizing the results, we can say that HSBC strengthened its position at the market. The current year offers good opportunities conditioned by Chinese economy growth and economic globalization, what will guarantee greater demand for banking services,” Ms. Clifford said.
HSBC Holdings plc, the parent company of the HSBC Group, is headquartered in London. The Group serves customers worldwide from around 7,500 offices in 87 countries and territories in Europe, the Asia-Pacific region, the Americas, the Middle East and Africa. With assets of US$2,455 billion at 31 December 2010, HSBC is one of the world’s largest banking and financial services organizations. HSBC is marketed worldwide as ‘the world’s local bank’.