Հայաստանը ԵՄ հետ քննարկել է շտրիխ կոդերով բոլոր ապրանքատեսակների հաշվառման միասնական համակարգ ներդնելու մասին օրենսդրական նախաձեռնությունը: Այդ մասին մարտի 18-ին, բացելով կառավարության նիստը, հայտնեց Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նրա խոսքով, դրոշմապիտակների մասին օրենքի նախագիծը հետ կկանչվի Ազգային ժողովից, իսկ ԵՄ գործընկերների հետ կսկսեն լուծել շտրիխ կոդերով բոլոր ապրանքատեսակների հաշվառման միասնական համակարգ ներդնելու խնդիրը:
Այս կապակցությամբ վարչապետը նշել է, որ այդ համակարգն այսօր Եվրոպայում կիրառվում է, և դա նշանակում է, որ բոլոր ապրանքատեսակները կհաշվառվեն այդ միասնական համակարգով: «Այդ առումով մենք տեխնիկական օժանդակություն կստանանք մեր եվրոպական գործընկերներից: Կարծում եմ, որ տեխնիկական այդ օժանդակությունը կարող է էապես բարելավել մեր օրենսդրական կարողությունները, օրենքների մշակման կարողությունները»,- ավելացրել է Տիգրան Սարգսյանը:
2010 թվականին խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Դրոշմապիտակներով մագնիսային կրիչների պարտադիր նշագրման մասին» օրինագիծը, որը մասնագետների կարծիքի համաձայն, խոչընդոտում է հեղինակային և այլ իրավունքների իրացմանը:

During the March 18 governmental sitting, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that Armenia discussed with the EU a legislative initiative on introduction of single system for stock accounting through barcodes.
According to Sargsyan, the bill on holographs will be withdrawn from the Armenian parliament, while Armenia will start solving the matter of introduction of the single system for stock accounting through barcodes with partners from the EU.
The Armenian Prime Minister said that all goods are currently registered in Europe via this single system. “We will receive a technical assistance from our European partners with respect to it. In my opinion, the technical assistance may considerably improve our legislative opportunities,” said Sargsyan.
In 2010, the Armenian National Assembly adopted in the first reading the bill on compulsory marking of magnetic media by control marks (holographs) that, according to specialists, hampers implementation of copyrights and other rights.