Մարտի 18-ի երեկոյան «Արմենիա» Միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն, որը շահագործում է երևանյան «Զվարթնոց» օդանավակայանը և «Արմավիա» ավիաընկերությունը ստորագրել են համագործակցության հուշագիր այն բանից հետո, երբ կողմերը համաձայնության են եկել առկա խնդիրների շուրջ: Այդ մասին մարտի 21-ին հաղորդել է Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության (ՔԱԳՎ) պետ Արտյոմ Մովսիսյանը:
Իր հերթին, օդանավակայանի գլխավոր մենեջեր Մարսելո Վենդեն նշել է, որ ավիաընկերության հետ վերջին մի քանի տարվա ընթացքում լավ հարաբերություններ են ունեցել, իսկ նման խնդիրներ կարող են ծագել ցանկացած երկրում: «Հասկանում ենք, որ «Արմավիան» մեծ ներդրումներ է կատարում և գնում նոր ինքնաթիռներ, ինչը նաև շահավետ է Հայաստանի համար: Բայց մենք նույնպես ներդրումներ են կատարում, և հուսով եմ, որ ավիաընկերությունը դա հասկանում է: Օդանավակայանը պետք է կատարի իր պարտավորությունները պարտատերերի առաջ»,- ասել է նա և հավելել, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում հաստատվել է «պարտքի շեմ», որն ավիաընկերությունն իրավունք չունի գերազանցել:
Իր հերթին, «Արմավիայի» նախագահ Միխայիլ Բաղդասարովը ներողություն է խնդրել ընկերության ուղևորներից պատճառած անհարմարությունների համար:
«Արմենիա» Միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն, որը շահագործում է երևանյան «Զվարթնոց» օդանավակայանը, ի պատասխան «Արմավիա» ավիաընկերության բողոքին մարտի 16-ի երեկոյան հայտարարություն էր տարածել, որում նշվում է, որ օդանավակայանում ինքնաթիռների սպասարկման գները չեն փոխվել 2005-ից ի վեր:
Մարտի 16-ի առավոտյան «Արմավիա» ավիաընկերությունը հետաձգեց իր չվերթները մեկ ժամով, ինչը յուրօրինակ բողոքի ակցիա էր «Զվարթնոց» օդանավակայանի բարձր գների դեմ: Նույն օրը «Արմավիայի» նախագահ Միխայիլ Բագդասարովը հայտարարեց, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանում սպասարկումը 3 անգամ ավելի թանկ է, քան Մոսկվայի օդանավակայաններում, իսկ Եվրոպայի հետ համեմատած` թանկ է 2 անգամ (Փարիզ` 1.5 անգամ, Հռոմ` 2.5 անգամ):

In the evening of March 18, Armenia International Airports CJSC, which is operating Yerevan's Zvartnots airport, and Armavia air company signed a memorandum of understanding having come to an agreement on current issues, the head of civil aviation authority of Armenia, Artem Movsisyan stated.
As the chief executive at Zvartnots airport Marcelo Vende noted, issues they're facing could have occurred in any country. “We realize that Armavia is making major investments, purchasing new planes, which is beneficial to the airport. However have our own investments to make and hope that the air company understands that. The airport must fulfill its obligations to the creditors,” he said. As the chief executive stated, the agreement signed stipulates for “debt threshold” which the air company is not allowed to exceed.
Armavia President Mikhail Baghdasarov, in turn, apologized for the inconvenience to air company passengers.
In response to the discontent of Armavia national carrier protesting high tariffs for the Zvartnots airport's services, the Armenia International Airports CJSC issued a statement to say that the present aircraft handling tariffs were established in 2005 taking into consideration the airport development Master Plan and has not changed up to this date.
In the morning of March 16, Armavia delayed the flights for an hour to protest against the high service prices established by Zvartnots international airport. On the same day, Armavia President Mikhail Baghdasarov stated that the service prices at Zvartnots exceed those of Moscow, Rome and Paris by 3, 2.5 and 1.5 times respectively.