Մարտի 18-ի երեկոյան «Արմենիա» Միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն, որը շահագործում է երևանյան «Զվարթնոց» օդանավակայանը և «Արմավիա» ավիաընկերությունը ստորագրել են համագործակցության հուշագիր այն բանից հետո, երբ կողմերը համաձայնության են եկել առկա խնդիրների շուրջ: Այդ մասին մարտի 21-ին հաղորդել է Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության (ՔԱԳՎ) պետ Արտյոմ Մովսիսյանը:
Իր հերթին, օդանավակայանի գլխավոր մենեջեր Մարսելո Վենդեն նշել է, որ ավիաընկերության հետ վերջին մի քանի տարվա ընթացքում լավ հարաբերություններ են ունեցել, իսկ նման խնդիրներ կարող են ծագել ցանկացած երկրում: «Հասկանում ենք, որ «Արմավիան» մեծ ներդրումներ է կատարում և գնում նոր ինքնաթիռներ, ինչը նաև շահավետ է Հայաստանի համար: Բայց մենք նույնպես ներդրումներ են կատարում, և հուսով եմ, որ ավիաընկերությունը դա հասկանում է: Օդանավակայանը պետք է կատարի իր պարտավորությունները պարտատերերի առաջ»,- ասել է նա և հավելել, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում հաստատվել է «պարտքի շեմ», որն ավիաընկերությունն իրավունք չունի գերազանցել:
Իր հերթին, «Արմավիայի» նախագահ Միխայիլ Բաղդասարովը ներողություն է խնդրել ընկերության ուղևորներից պատճառած անհարմարությունների համար:
«Արմենիա» Միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն, որը շահագործում է երևանյան «Զվարթնոց» օդանավակայանը, ի պատասխան «Արմավիա» ավիաընկերության բողոքին մարտի 16-ի երեկոյան հայտարարություն էր տարածել, որում նշվում է, որ օդանավակայանում ինքնաթիռների սպասարկման գները չեն փոխվել 2005-ից ի վեր:
Մարտի 16-ի առավոտյան «Արմավիա» ավիաընկերությունը հետաձգեց իր չվերթները մեկ ժամով, ինչը յուրօրինակ բողոքի ակցիա էր «Զվարթնոց» օդանավակայանի բարձր գների դեմ: Նույն օրը «Արմավիայի» նախագահ Միխայիլ Բագդասարովը հայտարարեց, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանում սպասարկումը 3 անգամ ավելի թանկ է, քան Մոսկվայի օդանավակայաններում, իսկ Եվրոպայի հետ համեմատած` թանկ է 2 անգամ (Փարիզ` 1.5 անգամ, Հռոմ` 2.5 անգամ):

21 Март 2011 - 08:59 AMT
Вечером 18 марта ЗАО «Армения-Международные аэропорты» », эксплуатирующее ереванский аэропорт «Звартноц», и авиакомпанией «Армавиа» подписали меморандум о сотрудничестве, после того, как стороны пришли к соглашению по существующим проблемам. Об этом на пресс-конференции 21 марта сообщил начальник управления гражданской авиации Армении Артем Мовсисян.
В свою очередь главный менеджер аэропорта «Звартноц» Марсело Венде отметил, что с авиакомпанией на протяжении последних лет сложились хорошие отношения, а подобные проблемы могут возникнуть в любой стране. «Понимаем, что «Армавиа» делает большие инвестиции и покупает новые самолеты, что также выгодно для аэропорта. Но и мы делаем инвестиции, надеюсь, что авиакомпания это понимает. Аэропорт должен выполнять свои обязательства перед кредиторами», – сказал он. Марсело Венде сообщил, что в рамках достигнутых договоренностей установлен «порог долга», который авиакомпания не имеет право превышать.
Со своей стороны президент авиакомпании «Армавиа» Михаил Багдасаров попросил извинение перед пассажирами компании, которым были причинены неудобства.
ЗАО «Армения-Международные аэропорты», эксплуатирующее ереванский аэропорт «Звартноц», в ответ на недовольство авиакомпании «Армавиа» вечером 16 марта распространило заявление, где отмечается, что цены на обслуживание самолетов в аэропорту не менялись с 2005 года.
Утром 16 марта «Армавиа» задержала вылет своих рейсов на час в качестве акции протеста против высоких цен на услуги международного аэропорта «Звартноц». В этот же день президент «Армавиа» Михаил Багдасаров заявил, что цены на обслуживание авиакомпании в «Звартноце» в три раза выше, чем в Москве, в 2,5 раза выше чем в Риме, в полтора раза выше парижских тарифов.