Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդն այսօր հաստատել է 16 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարով վարկ` Հայաստանի «Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության ծրագրի» (ՀԳՌԿՄԾ) համար: Ծրագրի նպատակը 55 լեռնային համայնքներում արտադրողականությունն ու արոտավայրերի վրա հիմնված անասնապահական տնտեսությունների կայունությունը բարելավելն է` կաթնատվությունն ավելացնելու, արոտավայրերի կառավարումը բարելավելու և տնտեսությունների կողմից անասնապահական մթերքների իրացումը մեծացնելու միջոցով: Այդ մասին մարտի 23-ին Երևանում հաղորդել է ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հափին: Ծրագրի ընդհանուր ֆինանսավորումը 21.33 միլիոն ԱՄՆ դոլար է, որից 5.33 միլիոն ԱՄՆ դոլարը ֆինանսավորելու է Հայաստանի կառավարությունը: ՄԶԸ վարկն ունի 20 տարվա մարման, այդ թվում` 10 տարվա արտոնյալ ժամկետ:
«Գյուղատնտեսությունը շարունակում է կարևոր ոլորտ լինել Հայաստանի տնտեսության համար և, չնայած վերջին տարիների բազմաթիվ մարտահրավերներին, այն պետք է վերստին աշխուժացնի իր դերն ու նպաստի երկրի տնտեսական աճին և զբաղվածությանը»,- ասել է Ասադ Ալամը` Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի երկրների տարածաշրջանային տնօրենը: «Ծրագրի աշխատանքները կենտրոնացած են երկրի առավել չքավոր լեռնային շրջաններում, որտեղ արոտավայրերի դեգրադացիան առավել սուր խնդիր է: Ծրագրից կօգտվեն վեց մարզերի (Տավուշ, Շիրակ, Գեղարքունիք, Լոռի, Արագածոտն, Սյունիք) 55 գյուղեր` շուրջ 78,000 ընդհանուր բնակչությամբ»:
Իր հերթին, Հայաստանում ՀԲ գյուղատնտեսական և բնապահպանական ծարգրերի իրագործման պատասխանատու Արտավազդ Հակոբյանը նշել է, որ ծրագրի իրագործման արդյունավետությունը գնահատվելու է 4 հիմնական գործոններով. կաթի և մսի արտադրողականության աճ, արոտավայրերի օգտագործման արդյունավետություն, մսի վաճառքից ստացված շահույթ, ինչպես նաև արոտավայրերի կառավարման ինդեքս, որը 0-ից պետք է դառնա 80 ըստ 100 բալանոց սանդղակի:

Совет исполнительных директоров Всемирного банка накануне утвердил для Армении кредит в 16 млн. долларов на программу «Управление ресурсами сельскохозяйственных общин и их конкурентоспособность». Об этом 23 марта в Ереване сообщил глава ереванского офиса ВБ Жан-Мишель Аппи. Общая стоимость программы оценивается в 21,3 млн. долларов, из которых 5,3 млн. предоставит правительство Армении в качестве софинансирования. «Это программа – результат совместной работы ВБ и Министерства сельского хозяйства Армении, а также участия местных общин и губернаторов областей страны с целью помочь повысить производительность труда в селах», – сказал он.
По словам Жана-Мишеля Аппи, сельское хозяйство продолжает занимать значительную долу в ВВП Армении и выступает средством жизнедеятельности для многих граждан страны, а также является важным фактором по преодолению бедности, одновременно сельское хозяйство обеспечивает сокращение рисков продовольственной безопасности.
Кредитные средства будут предоставлены Армении сроком на 20 лет с 10-летним льготным периодом по 0,75%. Программа «Управление ресурсами сельскохозяйственных общин и их конкурентоспособность» рассчитана на 5 лет, она стартует в 55 селах 6 областей Армении (Тавуш, Ширак, Гегаркуник, Лори, Арагацотн и Сюник). Как отметил глава ереванского офиса ВБ, бенефициариями программы станут 80 тыс. сельчан, а по итогам ее реализации ожидается, что повысится использование 145 тыс. га пастбищ. На первом этапе программы ВБ предоставит консультационное содействие общинным кооперативам, и совместно с Министерством сельского хозяйства будет следить за эффективностью расходования выделенных средств и планированию расходов.
В свою очередь ответственный за реализацию сельхоз и экологических программ ВБ в Армении Артавазд Акопян отметил, что эффективность реализации программы будет оцениваться по 4 основным индукторам: рост производительности молока и мяса, эффективность использование пастбищ, прибыль, полученная от продажи мяса, а также индекс управления пастбищами, который с 0 должен возрасти до 80 по 100-бальной шкале.