Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդն այսօր հաստատել է 16 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարով վարկ` Հայաստանի «Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության ծրագրի» (ՀԳՌԿՄԾ) համար: Ծրագրի նպատակը 55 լեռնային համայնքներում արտադրողականությունն ու արոտավայրերի վրա հիմնված անասնապահական տնտեսությունների կայունությունը բարելավելն է` կաթնատվությունն ավելացնելու, արոտավայրերի կառավարումը բարելավելու և տնտեսությունների կողմից անասնապահական մթերքների իրացումը մեծացնելու միջոցով: Այդ մասին մարտի 23-ին Երևանում հաղորդել է ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հափին: Ծրագրի ընդհանուր ֆինանսավորումը 21.33 միլիոն ԱՄՆ դոլար է, որից 5.33 միլիոն ԱՄՆ դոլարը ֆինանսավորելու է Հայաստանի կառավարությունը: ՄԶԸ վարկն ունի 20 տարվա մարման, այդ թվում` 10 տարվա արտոնյալ ժամկետ:
«Գյուղատնտեսությունը շարունակում է կարևոր ոլորտ լինել Հայաստանի տնտեսության համար և, չնայած վերջին տարիների բազմաթիվ մարտահրավերներին, այն պետք է վերստին աշխուժացնի իր դերն ու նպաստի երկրի տնտեսական աճին և զբաղվածությանը»,- ասել է Ասադ Ալամը` Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի երկրների տարածաշրջանային տնօրենը: «Ծրագրի աշխատանքները կենտրոնացած են երկրի առավել չքավոր լեռնային շրջաններում, որտեղ արոտավայրերի դեգրադացիան առավել սուր խնդիր է: Ծրագրից կօգտվեն վեց մարզերի (Տավուշ, Շիրակ, Գեղարքունիք, Լոռի, Արագածոտն, Սյունիք) 55 գյուղեր` շուրջ 78,000 ընդհանուր բնակչությամբ»:
Իր հերթին, Հայաստանում ՀԲ գյուղատնտեսական և բնապահպանական ծարգրերի իրագործման պատասխանատու Արտավազդ Հակոբյանը նշել է, որ ծրագրի իրագործման արդյունավետությունը գնահատվելու է 4 հիմնական գործոններով. կաթի և մսի արտադրողականության աճ, արոտավայրերի օգտագործման արդյունավետություն, մսի վաճառքից ստացված շահույթ, ինչպես նաև արոտավայրերի կառավարման ինդեքս, որը 0-ից պետք է դառնա 80 ըստ 100 բալանոց սանդղակի:

The World Bank Board of Executive Directors approved a US$ 16 million credit for the Community Agricultural Resource Management and Competitiveness (CARMAC) Project for Armenia. This Project is designed to improve productivity and sustainability of pasture-based livestock farms in 55 mountainous communities by increasing milk production, improving pasture management, and enhancing farm sales of livestock products.
For the women and men living in Armenia’s mountainous communities, livestock production is the main source of cash income and livelihood. The CARMAC project will help address key constraints facing these activities, including unsustainable pasture management and underutilization, persistent diseases, processing and marketing constraints.
The Project will introduce innovative community-based pasture/fodder-based livestock production practices. Villages will be selected based on their interest in improving their livestock production through sustainable use of pasture resources. The Project will also help improve pasture management, through investments in infrastructure, community level agri-business, and related support services. Most importantly, the investments will be channeled through pasture user associations – all-inclusive co-operatives created for the management of community pasture resources, according to WB press release.
“I would highlight the long-term environmental benefits,” says Jean-Michel Happi, the World Bank Country Manager for Armenia. “The Project will have environmental benefits through sustainable pasture management, improved waste management from animal farms and community veterinarians, as well as dissemination of good farming practices among rural communities. Development and implementation of pasture management plans are expected to capture degradation of target pastures, reverse productivity losses, and boost biodiversity conservation in the alpine zone of Armenia.”
The CARMAC Project builds on the World Bank experience and successes in agriculture, rural development, pasture and livestock management, and participatory community development in Armenia and other transition economies. Total financing of the Project is US$ 21.33 million, of which the Government of Armenia will finance US$ 5.33 million. The IDA credit carries a maturity of 20 years including a grace period of 10 years.