Հայաստանի կառավարությունն առաջին հերթին պետք է բացահայտի գների բարձրացման հիմքում ընկած հիմնական պատճառները, քանի որ դրանք կարող են պայմանավորված լինել մրցակցության մակարդակով: Երևանում մարտի 23-ին նման կարծիք է հայտնել Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հափին` մեկնաբանելով կառավարության որոշումն առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գների 30 տոկոսից ավելի բարձրացման դեպքում դրանց գինն ինքնուրույն որոշելու մասին: «Հայաստանում գների կարգավորումը կարճաժամկետ շրջանում կարող է զսպել դրանց աճը, իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում կարող է կրել բացասական ազդեցություն»,- ասել է նա:
Ժան Միշել Հափին հաղորդել է, որ ՀԲ-ն հետազոտություններ է անցկացրել գների բարձրացման պատճառը բացահայտելու նպատակով, որի արդյունքում պարզ է դարձել, որ ամսական կտրվածքով գների 30 տոկոս բարձրացում նկատվում է միայն փոքրաթիվ ապրանքների համար: Մասնավորապես, Հայաստանում ձվի, կաթի և հացի գներն ավելի բարձր են, քան հարևան երկրներում, իսկ ահա շաքարավազի գինը Հայաստանում ավելի ցածր է:
Հափին չի բացառել կառավարության կողմից լրացուցիչ մեխանիզմների օգտագործման հնարավորությունը, որոնք ուղղվելու են տեղական շուկայում արտադրողականության և մրցունակության բարձրացմանը:

23 Март 2011 - 10:44 AMT
Правительству Армении в первую очередь следует выявить основные причины, лежащие в основе повышения цен, поскольку они могут быть обусловлены низким уровнем конкуренции. Такое мнение 23 марта в Ереване высказал глава ереванского офиса Всемирного банка Жан-Мишель Аппи, комментируя решение правительства об установлении «ценового потолка» для ряда товаров первой необходимости в случае их роста на 30%. «Регулирование цен в Армении в краткосрочный период может сдержать их рост, а в долгосрочной перспективе это может носить отрицательное воздействие», – пояснил он.
Жан-Мишель Аппи сообщил, что ВБ провел исследования с целью выявления исторического поведения цен, в результате чего стало ясно, что только 30% рост цен в месячном разрезе отмечается лишь для небольшого числа товаров. В частности, цены на яйца, молоко и хлеб в Армении сравнительно выше, чем в некоторых соседних странах, а вот цена на сахар в Армении ниже.
При этом глава ереванского офиса не исключил возможность использования со стороны правительства дополнительных механизмов, которые будут направлены на повышение производительности и конкурентоспособности на местном рынке.