Հայաստանյան գործարարներն այսուհետ կունենան գործնական օժանդակ նյութ՝ արտահանման ուղեցույց: Ուղեցույցը մշակվել է Քաղաքական և իրավական խորհրդատվության հայ-եվրոպական կենտրոնի (AEPLAC) և Եվրոպական միության խորհրդատվական խմբի համատեղ նախաձեռնությամբ` «Հայաստանի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի (Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ) և Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարության հետ համագործակցությամբ: Ուղեցույցը հայաստանյան գործարար համայնքին և միջազգային դոնոր կազմակերպություններին կներկայացվի սեմինարի ընթացքում, որը տեղի կունենա 2011թ. մարտի 24-ին:
Արտահանման ուղեցույցը ներկայացնում է Հայաստանի ներքին ընթացակարգերը, որոնց հետևում են ձեռնարկատերերը` մինչ իրենց ապրանքների արտահանումը երկրից: Նյութը նախապատրաստվել է ՀՀ օրենսդրության և երկրում առկա գործարարության փորձի հիման վրա` ներառելով արտահանմանն ուղղված անհրաժեշտ գործողությունների քայլ առ քայլ կազմակերպման վերաբերյալ առաջարկություններ:
Ուղեցույցը ուսումնասիրում է արտահանման գործընթացն ընդհանուր գծերով, ներկայացնում է ընդհանուր տեղեկություններ ապրանքների արտահանման գործընթացի և պահանջվող փաստաթղթերի վերաբերյալ, ըստ հերթականության նշում արտահանման համար անհրաժեշտ քայլերը և ծանոթացնում է օտարերկրյա գործընկերների կողմից Հայաստանին տրամադրած արտոնյալ ռեժիմների ու Հայաստանի` արտաքին առևտրային գործընկերների հետ կնքած համաձայնագրերը: Ուղեցույցի յուրաքանչյուր մասը կարելի է դիտարկել առանձին, իսկ որպես ամբողջություն` նյութը ներկայացնում է արտահանման համակարգի ընդհանրական պատկերը: Հավելվածի տեսքով այստեղ ներառված են նաև դիմումի հայտաձևեր և գործընթացի տարբեր փուլերում ընդգրկված կառույցների ու տեղեկատվություն պատկան մարմինների վերաբերյալ:
Այն կունենա նաև առցանց տարբերակ, որը կտեղադրվի Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ-ի պաշտոնական կայքում: Առցանց տարբերակը պարբերաբար կթարմացվի Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ-ի կողմից` հաշվի առնելով արտահանման գործընթացի վրա ազդող օրենսդրական և այլ փոփոխությունները:
Այս ուղեցույցը ստեղծվել է ԱԵՊԼԱԿ-ի և ԵՄ ԽԽ-ի փորձագետների կողմից, Եվրոպական միության ֆինանսական օժանդակությամբ` հաշվի առնելով Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ-ի, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության, Պետական եկամուտների կոմիտեի ու Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի փորձագետների նկատառումները, հաղորդում է AEPLAC մամլո ծառայությունը:

On March 24, Armenian exporters will receive a practical guide – the Export Roadmap. The latter is a joint initiative of the Armenian-European Policy and Legal Advice Centre (AEPLAC) and the European Union Advisory Group (EU AG), prepared in cooperation with the Armenian Small and Medium Entrepreneurship Development National Center (SME DNC) and the Ministry of Economy. The Roadmap will be presented during the workshop for Armenian business community and international donor organizations to be held on March 24, 2011, in the Erebuni Hall, Erebuni Plaza business Center.
The guide provides information about the procedures, which Armenian exporters should follow before their products can cross the border. Based upon existing legislation and the business practices, it provides all necessary information and gives step-by-step instructions on how to organize export-related processes.
The Export Roadmap explain the general concept of exporting, lists export procedures and required documents, clarifies the steps that need to be undertaken while exporting goods, and gives an overview of international trade agreements and preferential regimes. Each section can be consulted separately, against an overall systematic picture. Information provided in the guide is backed up with references to online sources, a glossary of used terminology, as well as references to relevant laws and subordinate legislation.
The guide is designed as a user-friendly source of information. It will have an online version, which will be made available as an integral part of the SME DNC website. The online version will be updated on a regular basis by the SME DNC to keep up with the relevant legislative changes and other developments that may affect the exporting practices.
The Export Roadmap was created by AEPLAC and EU AG experts, with the financial support of the European Union, and in consultations with experts from SME DNC, the Ministry of Economy, the State Revenue Committee and International Finance Corporation, the press service of AEPLAC reported.