Առևտրի և զարգացման սևծովյան բանկը (ԱԶՍԾԲ) դրական է գնահատում կառավարության քայլերը գնաճի զսպման և Հայաստանում գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ:
«Մենք Հայաստանի կառավարության հետ մանրամասն քննարկել ենք տնտեսական իրավիճակը և նրա միտումները: Դրանք լավատեսություն են ներշնչում: Անցյալ տարի ՀՆԱ ծանր անկումից հետո նկատվում են աճի տեմպեր, որոնք ավելի են արագանալու»,- Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է ԱԶՍԾԲ նախագահ Անդրեյ Կոնդակովը:
Նրա խոսքերով, կառավարությունը լուրջ քայլեր է կատարել բյուջեի դեֆիցիտը կրճատելու ուղղությամբ, ընդ որում լուրջ խնդիր է շարունակում մնալ գնաճը: «Կարծում ենք, որ երկրի իշխանությունների կողմից ճիշտ միջոցներ են ձեռնարկվում գնաճը ողջախոհ սահմաններում պահելու ուղղությամբ»,- ասել է բանկի ղեկավարը:
Անդրեյ Կոնդակովն ընդգծել է, որ Հայաստանում բարելավվում է գործարար միջավայրը, «հեշտանում է շփումը հայկական ընկերությունների հետ»: «Պահանջներից մեկը հաշվետվությունների համապատասխանությունն է միջազգային չափանիշներին: Ավելի շատ ընկերություններ են գալիս մեզ մոտ, որոնք ունեն այդ հաշվետվությունները և որոնք հասկանում են, ինչի մասին է խոսքը գնում»,- ասել է նա:

24 Март 2011 - 08:52 AMT
С армянскими компаниями стало легче общаться, считает глава Черноморского Банка Торговли и Развития Андрей Кондаков
Черноморского Банка Торговли и Развития (BSTDB) положительно оценивает шаги правительства по сдерживанию инфляции и улучшению бизнес-среды в Армении.
«Мы детально обсудили с правительством Армении экономическую ситуацию и ее тенденции. Они вселяют оптимизм. После тяжелого падения ВВП в этом году отмечены темпы роста, которые еще больше ускорятся», – сказал председатель BSTDB Андрей Кондаков на пресс-конференции в Ереване.
По его словам, правительство сделало серьезные шаги по сокращению бюджетного дефицита, при этом одной из серьезных проблем остается инфляция. «Считаем, что властями страны предпринимаются верные меры по ее сдерживанию в разумных пределах», – добавил глава банка.
Андрей Кондаков подчеркнул, что в Армении улучшается бизнес-среда, «становится легче общаться с армянскими компаниями». «Одно из требований – соответствие отчетов международным стандартам. Все больше и больше компаний приходит к нам, у которых есть данная отчетности и которые понимают, о чем идет речь», – сказал он.