Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատունը հանդես է եկել երկկողմանի Առևտրի պալատ ստեղծելու նախաձեռնությամբ: Այդ մասին մարտի 25-ին լրագրողներին հայտնել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Բրունո Սկապինին «Իտալիա-Հայաստան. համագործակցության ծրագրեր» համաժողովի բացման ժամանակ: «Մենք մշակել ենք և ցանկանում ենք ներկայացնել ծրագիր, որի շնորհիվ ստեղծվելու է կառույց, որն աջակցելու է հայկական և իտալական ձեռնարկությունների միջև կապերի հաստատմանը և ամրապնդմանը»,- ասել է նա:
Դեսպանի խոսքերով, ստեղծվելու է երկկողմանի Առևտրի պալատ, որը կոչվելու է «Հայ-իտալական առևտրաարդյունաբերական ասոցիացիա», որը գրանցվելու է Հայաստանում և գործելու հայկական օրենսդրության համաձայն, բայց հետագայում պետք է ճանաչվի Իտալիայի տնտեսական զարգացման նախարարության կողմից: Սկապինին նշել է, որ բացառված չէ, որ ապագայում ասոցիացիան դրամական միջոցներ է ստանալու իր աշխատանքի համար:
Նրա խոսքերով, ասոցիացիայի մասնակիցներ լինելու են այն հայ և իատալացի ձեռնարկատերերը, ովքեր շահագրգռված են երկկողմանի առևտրի զարգացման մեջ, զբաղվում են առևտրի տեխնոլոգիաներով, կահույքով, հագուստով, «սակայն մեր խնդիրը ներդրումներին նպաստելն է»: Այդ կազմակերպության կանոնադրությունն ընդունվելու է մինչև 2011-ի առաջին կիսամյակի վերջ: Սկապինիի խոսքերով, համաժողովի նպատակն է պահպանել այն բարի ավանդույթները, որոնք ունի դեսպանատունը, մասնավորապես, հանդիպումներ Հայաստանի գործարար շրջանների ներկայացուցիչների հետ: «Հանդիպման նպատակն է ոչ միայն միմյանց ներկայացնել հայ և իտալացի ձեռնարկատերերին, այլ նաև զրուցել այն մասին, թե ինչպիսին կարող է լինել համագործակցությունը երկու երկրների գործարարների միջև»,- ասել է դեսպանը:

25 Март 2011 - 08:09 AMT
Посольство Италии в Армении выступило с инициативой о создании двухсторонней Торговой палаты. Об этом 25 марта сообщил журналистам посол Италии в Армении Бруно Скапини на открытии конференции “Италия-Армения: программы сотрудничества”. “Мы разработали и хотим представить программу, благодаря которой будет создан структура, которая будет содействовать установлению и укреплению отношений между армянскими и итальянскими предпринимателями”,- заявил посол.
По его словам, будет создана двухсторонняя Торговая палата, которая будет называться “Армяно-итальянская торгово-промышленная ассоциация”, которая будет зарегистрирована в Армении и действовать согласно армянскому законодательству, но в дальнейшем должна будет признана министерством экономического развития Италии. Бруно Скапини добавил, что не исключено, что в будущем ассоциация будет получать денежные средства для своей работы.
По словам посла, участниками ассоциации будут те армянские и итальянские предприниматели, которые заинтересованы в развитии двухсторонней торговли, занимающиеся торговлей технологиями, оборудованием, мебелью, одеждой, «однако наша задача способствовать инвестициям». Он сообщил, что Статут этой организации будет принят до окончания первого полугодия 2011 года. Посол также заметил, что Италия имеет подобные двухсторонние Торговые палаты со многими странами, и эти палаты объединены в одну сеть.
Что касается самой конференции, то, по словам Скапини, ее цель – сохранить те хорошие традиции, которые имеет посольство, в частности, встречи с представителями деловых кругов Армении. Он отметил, что с момента его назначения на должность посла регулярно проходили встречи с предпринимателями, однако на этот раз планируется значительно увеличить число участников. “Цель встречи – не только представить друг другу армянских и итальянских предпринимателей, но и поговорить о том, какое может быть сотрудничество между бизнесменами двух стран”, – подчеркнул посол.