Այսօր Հայաստանի և Իտալիայի միջև ապրանքաշրջանառության միջև գոյություն ունի մեծ անհավասարակշռություն, քանի որ ապրանքաշրջանառության զգալի մասը կազմում է Հայաստանի կողմից իտալական ապրանքների ներկրումը: Այդ մասին մարտի 25-ին Երևանում «Իտալիա-Հայաստան. համագործակցության ծրագրեր» համաժողովի բացման ժամանակ ասել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Բրունո Սկապինին:
Նա նշել է, որ թեև հիմա դա Իտալիայի առավելությունն է, սակայն դա վատ է տնտեսության համար երկարաժամկետ հեռանկարում, և իրենց նպատակն է աջակցել Հայաստանից Իտալիա արտահանման զարգացմանը:
Դեսպանը նշել է, որ Հայաստանը կարող է Իտալիա արտահանել այն ապրանքները, որոնք հիմա ներկրում է, մասնավորապես, պերճանքի առարկաներ, կահույք, հագուստ, գյուղատնտեսական արտադրանք: Դրա համար պետք է համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծում, ինչպես նաև հայկական արտադրանքի հավաստագրում ԵՄ չափանիշներին համապատասխան: 2010-ին Հայաստանում իտալական ներդրումները կազմել են 3.6 մլն դոլար, առաջին հերթին շինարարության, հողմակայանների ոլորտում, երկու երկրների միջև ընդհանուր ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 127 մլն դոլար:

На сегодняшний в товарообороте между Италией и Арменией существует большой дисбаланс, так как значительную часть товарооборота составляет импорт Арменией итальянских товаров. Об этом 25 марта в Ереване на открытии конференции “Италия-Армения: программы сотрудничества” сказал посол Италии в Армении Бруно Скапини. Он подчеркнул, что хотя это сейчас преимущество Италии, однако это плохо для экономики в долгосрочной перспективе, и их цель, содействовать развитию экспорта из Армении в Италию.
Посол заметил, что Армения может экспортировать в Италию все те товары, которые сейчас импортирует, в частности предметы роскоши, мебель, одежду, сельхозпродукцию. Для этого, по его словам, нужно создание совместных предприятий, а также сертифицирование армянской продукции согласно стандартам Европейского союза.
В 2010 году итальянские инвестиции в Армению составили $3,6 млн., в первую очередь в сфере строительства, ветряных электростанций, а общий торговый оборот между двумя странами составляет примерно $127 млн.