Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) աջակցել է Հայաստանի կառավարությանը պարզեցնելու շինարարության թույլտվության տրամադրման գործընթացը, հաղորդում է IFC երևանյան գրասենյակի մամլո ծառայությունը: «Այս բարեփոխումը շինարարության թույլտվություն ստանալու գործընթացը կդարձնի ավելի թափանցիկ, կնվազեն ծախսերը, ինչպես նաև կխթանի Հայաստանում շինարարական ոլորտի զարգացումը, որը իր հերթին կնպաստի հավելյալ աշխատատեղերի ստեղծմանը»,- հայտնել է IFC-ի կովկասյան տարածաշրջանի ղեկավար Թոմաս Լյուբեքը:
2011թ. մարտի 3-ին գործադիրն ընդունեց որոշում, որի արդյունքում թույլտվություն ստանալու համար անհրաժեշտ ընթացակարգերի թիվը 20-ից հասավ 7-ի, իսկ թույլտվություն ձեռք բերելու համար անհրաժեշտ ժամկետը 137 օրից կդառնա առավելագույնը 27 օր:

28 Март 2011 - 14:16 AMT
Международная финансовая корпорация (IFC) – член Группы Всемирного банка, оказала содействие правительству Армении на пути упрощения процесса предоставления разрешения на строительство, сообщает пресс-служба ереванского офиса IFC. “Это реформа сделает более прозрачным процесс предоставления разрешения на строительство, уменьшит расходы и будет стимулировать развитие строительной сферы в Армении, что, в свою очередь, окажет содействие созданию дополнительных рабочих мест”, – заявил руководитель IFC по кавказскому региону Томас Любек.
3 марта 2011 года правительство РА приняло решение, в результате которого ожидается уменьшение количества необходимых процедур с 20 до 7, а также срок, необходимый для предоставления разрешения – с 137 дней до 27.