2011 թվականի հունվար-փետրվար ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են շուրջ 114.4 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 109.5 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 62.9 տոկոսով և 52.4 տոկոսով ապահովել են ՀՀ կառավարության առաջին եռամսյակի ծրագրային ցուցանիշների կատարումը: Պետական բյուջեի տարեկան ծրագրային ցուցանիշները կատարվել են եկամուտների գծով` 13.9 տոկոսով, ծախսերի գծով` 11.9 տոկոսով:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 10.9 տոկոսով կամ 11.2 մլրդ դրամով, որն ապահովվել է հարկերի, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների 11.7 տոկոս (11.4 մլրդ դրամ) աճով: Հաշվետու ժամանակահատվածում այլ եկամուտները նվազել են 2.2 տոկոս ով (136 մլն դրամով), իսկ արտաքին աղբյուրներից պաշտոնական դրամաշնորհներ չեն ստացվել:
Պետական բյուջեի եկամուտների 94.6 տոկոսը ձևավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 5.4 տոկոսը` այլ եկամուտների հաշվին:
2011 թվականի հունվար-փետրվարին ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին կատարվել են 109.5 մլրդ դրամի ծախսեր` կազմելով եռամսյակային ծրագրի 52.4 տոկոս ը: Մասնավորապես` 102.3 մլրդ դրամ են կազմել ընթացիկ ծախսերը, 7.1 մլրդ դրամ` ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունները: Հաշվետու ժամանակահատվածում 1.1 մլրդ դրամի ծախսեր են կատարվել պետական հիմնարկների արտաբյուջետային միջոցների հաշվին` կազմելով ծրագրվածի 40 տոկոս ը: 2010 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 3.1 տոկոս ով կամ 3.3 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է այլ ծախսերի, կենսաթոշակների և պայմանագրային այլ ծառայությունների ձեռքբերման ծախսերի աճով:
2011 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 4.9 մլրդ դրամ հավելուրդով` առաջին եռամսյակում նախատեսված 26.9 մլրդ դրամ պակասուրդի դիմաց:

30 Март 2011 - 11:20 AMT
В январе-феврале 2011 года доходы государственного бюджета Армении составили порядка 114,4 млрд драмов, а расходы – 109,5 млрд драмов, что обеспечило предусмотренную правительством программу на первый квартал соответственно на 62,9% и 52,4%. Как сообщает Министерство финансов Армении, годовые программные показатели государственного бюджета выполнены по части доходов на 13,9%, а по части расходов – на 11,9%.
По сравнению с январем-февралем 2010 года доходы государственного бюджета увеличились на 10,9% или 11,2 млрд драмов. При этом на 11,7% (11,9 млрд драмов) увеличились налоговые поступления и госпошлины. В отчетный период иные доходы сократились на 2,2% или 136 млн драмов, а из внешних источников в госбюджет не поступало официальных грантов.
94,6 % доходов государственного бюджета сформировалось за счет налоговых поступлений, государственных пошлин и выплат по обязательному социальному страхованию, 5,4% – за счет иных поступлений.
В январе-феврале 2011 года за счет средств государственного бюджета выполнено расходов на 109,5 млрд драмов, составив 52,4% квартальных показателей. В частности, 102,3 млрд драмов составили текущие расходы, 7,1 млрд драмов – операции с нефинансовыми активами. По сравнению с аналогичным периодом 2010 года расходы госбюджета увеличились на 3,1% или 3,3 млрд драмов, что в основном обусловлено ростом иных затрат, пенсионных и других договорных расходов.
В январе-феврале 2011 года государственный бюджет Армении выполнен с профицитом в 4,9 млрд драмов, вместо запланированного в первом квартале дефицита в 26,9 млрд драмов.