Հայաստանի կառավարությունը մարտի 31-ին Արագածոտնի մարզում` Օշականի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց դպրատանը տեղի է ունեցած արտագնա նիստում, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, որոշում է ընդունել ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանը 200 000 հազար դրամ հատկացնելու մասին: Հատկացման նպատակն է ՀՀ ֆինանսների նախարարության «Գյուղական ֆինանսավորման կառույց-ծրագրի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի միջոցով գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքները 4 տոկոսային կետին համարժեք չափով սուբսիդավորումը։
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ կառավարությունը միջոցներ է հատկացնում երեք ծրագրի համար։ Առաջինով աջակցություն է ստանում օրգանիկ պարարտանյութ արտադրող ազգային ընկերությունը, որն այս տարի պատրաստ է բավարարել դրա պահանջարկի կեսը։ ՀՀ կառավարության մամլո ծառայության հաղորդագրության համաձայն, երկրորդ ծրագիրն առևտրային բանկերի միջոցով գյուղացիներին ցածր տոկոսադրույքով վարկերի տրամադրումն է։ Երրորդով մի քանի մարզերի հատկացվել է 100 մլն դրամ, և այդ գումարն արդեն իսկ օգտագործվել է. պայմանագիր է ստորագրել 200 տնտեսություն։ «Պետությունը շարունակելու է այս ծրագիրը»,- ընդգծել է վարչապետը:

31 Март 2011 - 13:29 AMT
Правительство Армении на выездном заседании 31 марта в Ошакане Арагацотнской области приняло решение предоставить Министерству сельского хозяйства Армении 200 млн драмов на субсидирование сельхозкредитов в размере 4%.
Как сообщил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, правительственные средства будут направлены на три программы: оказание содействия национальной организации по производству органических удобрений, которая в этом году готова обеспечить половину спроса. Согласно сообщению пресс-службы правительства РА, по второй программе посредством комбанков сельчанам будут предоставлены льготные кредиты. А по третьей программе нескольким областям было выделено 100 млн драмов, которые уже используются, и здесь были подписаны договоры с 200 хозяйствами. «Правительство будет продолжать эту программу», – подчеркнул премьер.