Հայաստանի կառավարությունը մարտի 31-ին Արագածոտնի մարզում` Օշականի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց դպրատանը տեղի է ունեցած արտագնա նիստում, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, որոշում է ընդունել ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանը 200 000 հազար դրամ հատկացնելու մասին: Հատկացման նպատակն է ՀՀ ֆինանսների նախարարության «Գյուղական ֆինանսավորման կառույց-ծրագրի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի միջոցով գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքները 4 տոկոսային կետին համարժեք չափով սուբսիդավորումը։
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ կառավարությունը միջոցներ է հատկացնում երեք ծրագրի համար։ Առաջինով աջակցություն է ստանում օրգանիկ պարարտանյութ արտադրող ազգային ընկերությունը, որն այս տարի պատրաստ է բավարարել դրա պահանջարկի կեսը։ ՀՀ կառավարության մամլո ծառայության հաղորդագրության համաձայն, երկրորդ ծրագիրն առևտրային բանկերի միջոցով գյուղացիներին ցածր տոկոսադրույքով վարկերի տրամադրումն է։ Երրորդով մի քանի մարզերի հատկացվել է 100 մլն դրամ, և այդ գումարն արդեն իսկ օգտագործվել է. պայմանագիր է ստորագրել 200 տնտեսություն։ «Պետությունը շարունակելու է այս ծրագիրը»,- ընդգծել է վարչապետը:

During the 31 offsite sitting in Oshakan, Aragatsotn region, the Armenian government decided to allocate AMD 200mln to the Armenian Ministry of Agriculture to subsidize agricultural loans at the amount of 4%.
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that the governmental funds will be directed for three programs: assistance to the national organization dealing with production of organic fertilizers, which is ready to meet half of demand this year, will be provided under the first program.
Lax credits will be provided to villagers through commercial banks under the second program, the RA governmental press service reported.
Third, AMD 100mln have been already provided to several regions, which have been spent. 200 agreements were signed with entities there, while the government will continue this program.