Արագածոտնի մարզում` Օշականի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց դպրատանը Հայաստանի կառավարության արտագնա նիստում կառավարությունըհանրապետությունում առաջին անգամ ձևավորված սոցիալական բնակարանների ֆոնդի բաշխման իրավունքը վերապահվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը։
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի դիտարկմամբ «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» ծրագիրը 90 տոկոսով իրականացվում էր Երևան քաղաքում։ Մարզերի շահառուների համար վարկերի տրամադրման արտոնություն սահմանելու շնորհիվ պատկերը կտրուկ փոխվել է: «Ծրագիրը թափ է առնում մարզերում, մի հանգամանք, որը նպաստում է տարածքների համաչափ զարգացմանը»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է սոցիալական բնակարանների ֆոնդի ստեղծմանը, ապա սա, վարչապետի բնորոշմամբ, առաջին քայլն է։ Բնակչության անապահով խավին բնակարաններ կտրամադրվեն արդեն իսկ կառուցված և կառուցվող շենքերում։ Կառավարության որոշմամբ փոփոխվել և լրացվել է ավելի վաղ ընդունված որոշումներից մեկը, որի համաձայն 2011թ. երկրորդ եռամսյակում կշարունակեն սուբսիդավորվել «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական նպատակային ծրագրով նախկինում տրամադրված վարկերի տոկոսավճարները, ինչպես նաև կսուբսիդավորվեն նոր տրամադրված վարկերի տոկոսավճարները։
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր Հայաստանի ֆինանսների նախարարության ֆինանսական շուկաների զարգացման վարչության պետ Կարեն Թամազյանը, հատկացված վարկերի միջին չափը կազմում է 8,2 մլն դրամ, վարկի տրամադրման միջին ժամկետն է 12,4 տարի, իսկ միջին տոկոսադրույքը 10,3% է:
2011-ին ՀՀ ֆինանսների նախարարության հաշվարկներով, տրամադրվելու է 300 վարկ, իսկ ծրագրի ֆոնդն ավելանալու է 1 մլրդ դրամով և հասնելու 4-4.5 մլրդ դրամի:

During the March 31 offsite meeting in Oshakan settlement, the Armenian government authorized the Ministry of Labor and Social Affairs to distribute the social housing fund.
According to Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan, 90% of Affordable Housing for Young Families program was implemented in Yerevan at the first stage, but the situation has changed since approval of preferential terms for residents of regions.
“Affordable Housing for Young Families program of the Armenian government is gaining momentum in Armenia’s regions, what contributes to equal development of territories,” said Sargsyan.
As for the establishment of social housing fund, the Prime Minister said it is the first step: vulnerable groups of population will be provided with dwellings in already constructed buildings or those under construction.
In 2010, the Armenian government reviewed the terms for lending under the program and no other changes are expected in it within the upcoming years.
Specifically, the state’s assistance for residents of regions used to total 2% out of the granted loan, while currently this figure makes 4%.
Besides, the initial installment for a dwelling in Armenia’s regions will total 10% against previous 30%.
13 Armenian banks and 3 credit organizations participate in Affordable Housing for Young Families program.
According to calculations of the Armenian Ministry of Finance, 300 loans will be allocated in 2011, while the program fund will be increased by AMD 1bln to total AMD 4-4.5bln.