Հայաստանում բիզնես գրանցելու նոր սկզբունքի պաշտոնական գործարկումից սկսած` 2011-ի ապրիլի 1-ի դրությամբ արդեն գրանցվել են 102 անհատ ձեռներեցներ և 23 ՓԲԸ-ներ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Հայաստանի Իրավաբանական անձանց պետռեգիստրի գործակալության պետի տեղակալ Աշոտ Թորոսյանը: Ընդ որում, նրա խոսքերով, գրանցումների ամենամեծ թիվը գրանցվել է ապրիլի 1-ին` 59 անհատ ձեռներեց և 13 ՓԲԸ, որոնք անմիջականորեն ստացել են իրենց գրանցման գաղտնագիրը: Թորոսյանը պարզաբանել է, որ ցանկացողները սպասել են ամսվա սկզբին, քանի որ մարտի 25-ից ապրիլի 1-ը գրանցվելու դեպքում իրավաբանական անձինք ստիպված են եղել հաշվետվություն ներկայացնել այդ մի քանի օրվա համար, ինչը ռացիոնալ չէ: «Հիմա գրանցման գործընթացն ընթանում է ավելի հանգիստ տեմպերով»,-ասել է նա: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մարտի 25-ին այցելել է ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության նորաբաց կենտրոն։ Վարչապետը շրջել է կենտրոնի սրահում, ծանոթացել տեխնիկական նոր հնարավորություններին:
Կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների արդյունքում ներդրվել է «Մեկ պատուհան» սկզբունքը, համաձայն որի քաղաքացին այլևս ստիպված չի լինի ռեգիստրում գրանցվելու համար մի քանի դուռ թակել, հավաքել անհրաժեշտ տեղեկանքներ ու փաստաթղթեր։ Համակարգի ներդրմամբ իրավաբանական անձի գրանցումը կատարվելու է «Մեկ պատուհանից»:
«Այսուհետև ձեռնարկությունների գրանցման գործընթացը ՀՀ-ում կատարվելու է առավելագույնը 15 րոպեի ընթացքում, ընդ որում՝ էլեկտրոնային եղանակով գրանցումը հնարավորություն է տալու, որպեսզի քաղաքացիները կարողանան ձեռնարկություն գրանցել` նույնիսկ չայցելելով գործակալություն»,- նշել է գործադիրի ղեկավարը:
Իրականացված բարեփոխումը ոչ միայն մեկ պատուհանի սկզբունքով սպասարկվող այս սրահի ստեղծումն է, այլև էլեկտրոնային համակարգի ներդրումը, որը նշանակում է, որ բիզնեսի գրանցման հայտերը կստացվեն նաև էլեկտրոնային եղանակով` www. e-registr.am կայքի միջոցով:

4 Апрель 2011 - 08:42 AMT
Начиная с официального запуска нового принципа регистрации бизнеса в Армении по 1 апреля 2011 года уже зарегистрировалось 102 частных предпринимателя и 23 закрытых акционерных общества. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил заместитель начальника Агентства государственного регистра юридических лиц Армении Ашот Торосян. Причем, по его словам, наибольшее число регистраций было зафиксировано 1 апреля – 59 частных предпринимателей и 13 ЗАО, которые непосредственно получили свой регистрационный код. Ашот Торосян пояснил, что желающие ждали начала месяца, поскольку в случае регистрации с 25 марта до 1 апреля юр. лица вынуждены были бы представить отчетность за эти несколько дней, что нерационально. «Сейчас процесс регистрации идет более спокойными темпами», – добавил он.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 25 марта принял участие в официальной церемонии запуска нового центр агентства Агентство государственного регистра юридических лиц Министерства юстиции РА, где внедрена система «одного окна». Регистрировать предприятие можно с помощью сайта www. e-registr.am.
Говоря об эффективности работы системы, представитель Агентства госрегистра юр. лиц отметил, что на протяжении первых трех месяцев программисты будут внимательно следить за ее работой и в случае необходимости устранять сбои. «Стар уже дан, и я считаю, что необходимо время, чтобы система работала безошибочно. На первом этапе, как ее пользователи, так и обслуживающий персонал должны проявить взаимопонимание, однако спустя время, уверен, будут положительные результаты», – подчеркнул он.
Что же касается отзывов пользователей новой системы, то они как положительны, так и есть небольшие опасения, «связанные с восприятием наших граждан всего нового».