Ռուսաստանը դեռևս չի պատրաստվում գազի նոր սակագին սահմանել Հայաստանի համար: Այդ մասին, ելույթ ունենալով ՀՀ ԱԺ-ում, հայտարարել է Հայաստանի էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը՝ մեկնաբանելով հաղորդագրությունները ռուսական գազի սակագնի բարձրացման մասին: «Ռուսական գազի սակագնի հարցը առանցքային թեմաներից էր Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահների բանակցությունների ժամանակ: Բանակցությունների ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն մասին, որ ոչ մի փոփոխություն չի անդրադառնա Հայաստանի համար գազի սակագնի վրա»,-ասել է նախարարը:
Իր հերթին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի ղեկավար Ռոբերտ Նազարայնը հայտարարել է, որ եթե «ՀայՌուսԳազարդ» ընկերությունն ու ռուսական «Գազպրոմը» պայմանագիր կնքեն, որով նախատեսվում է փոխել գազի սակագինը Հայաստանի համար, ապա այդ պայմանագիրն անպայման պետք է ներկայացվի հանձնաժողովին: «Սակայն, նման պայմանագիր չի ներկայացվել և Հայաստանն այժմ ռուսական գազի դիմաց սահմանին վճարում է 180 դոլար հազար խմ-ի համար»,-ասել է Նազարյանը:
Ավելի վաղ, ՀՀ նախագահի մամլո քարտուղար Արմեն Արզումանյանը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի բանակցությունների արդյունքները գազի սակագնի շուրջ, հայտարարել էր. «2011թ. գազի սակագները հայ սպառողի համար չեն բարձրանա: Մենք գոհ ենք հանդիպման արդյունքներից»: «Սանկտ Պետերբուրգում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաքվող գազի սակագնի վերաբերյալ: 2011թ. Հայաստանի սպառողների համար գազը չի թանկանա: Ավելին, սոցիալապես անապահով շերտերի համար գազի գինը նույնիսկ կնվազի: Հայաստանի նախագահը կարգադրել է մշակել համապատասխան մեխանիզմներ»,-ասել է Ա.Արզումանյանը:

4 Апрель 2011 - 09:17 AMT
Россия не представила Армении новый тариф на газ. Об этом, выступая в Национальном Собрании РА, заявил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсесян, комментируя сообщения о готовящемся повышении тарифа на российский газ.
“Вопрос тарифа на российский газ был одной из ключевых тем повестки переговоров президентов Армении и России. В ходе переговоров была достигнута договоренность о том, что никакие изменения не повлияют на тарифы на газ для Армении”,- сказал министр.
В свою очередь глава комиссии по регулированию общественных услуг Армении Роберт Назарян заявил, что в случае, если компания «АрмРосГазпром» и российский «Газпром» подпишут контракт, предусматривающий изменение тарифа на газ для Армении, то этот контракт обязательно должен быть представлен комиссии. «Однако такого контракта нам не представлено, и Армения в настоящее время платит за российский газ на границе $180 за тысячу кубометров»,- сказал Назарян.
Как ранее заявил пресс-секретарь президента Армении Армен Арзуманян, комментируя итоги переговоров президента Армении Сержа Саргсяна и президента России Дмитрия Медведева по газовой составляющей, в течение 2011 года тарифы на газ для потребителей Армении не повысятся. «Мы удовлетворены результатами встречи. В ходе переговоров президента Армении в Санкт-Петербурге достигнута договоренность о тарифах на поставляемый газ. В течение 2011 года тарифы на газ для потребителей Армении не повысятся. Более того, для социально необеспеченных слоев цена на газ понизится. Президент Армении распорядился разработать соответствующие механизмы», – сказал А. Арзуманян.